| georgit a întrebat:

Revin dupa mult timp, am paradentoza, de o saptamana ma doare gingia de jos, care este retrasa destul de mult. Am un strat gros de tartru, am si o mica inflamatie la gingie. De frica stau numai cu medicamente si Lidocaina numai sa aman mersul la medic de FRICA. Aud fel si fel de pareri ca nu doare, ca doare etc. De fiecare data am ajuns la medic cu dureri foarte mari care nu mai treceau cu nimic, acum cine a mai avut paradentoza si ce a facut cu frica, doare nu doare detartrajul etc. Desi stiu ca tot acolo ajung eu tot aman. Daca stiu ca trebuie sa ajung la stomatolog ma apuca niste palpitatii de nu ma pot stapanii. Am auzit de clinica Morello de la Bucur Obor, ce stiti, ce parere aveti daca ati fost acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Eu nu am fost acolo,dar presupun ca este buna,avand in vedere ca in oraselul meu mic se practica stomatologia asta acolo de ce nu ar fi mai bine?(intrebare retorica)
Iar faza cu statul,iti spun un lucru,tatal meu a avut aceeasi boala nesimtita, nu a luat niciun medicament, iar aceasta ia distrus fiecare dinte, fiind acum obligat sa poarte placa pentru tot restul vietii si are, doar 45 de ani.Asa ca, decat sa ajungi ca el, mai bine ai merge, el mi-a spus ca nu l-a durut ca i-au scos toate resturile alea, pe tine deci n-ar trebui sa te sperie deloc.

| georgit explică (pentru Andrei123654789):

Multumesc de incurajare, da e adevarat depinde de la om la om, am auzit ca unii oameni au dureri altii nu, oricum nici la mine mare lucru nu are ce sa imi mai faca, cred. Mi se vad radacinile si mie, iar tatalui tau de ce i-au pus direct placa si nu o lucrare de 4, 5 dinti sau cati avea bolnavi?

| Andrei123654789 a răspuns (pentru georgit):

Cum am spus, la el se raspandise in toata cavitatea bucala.El mai are doar 2 dinti sanatosi, neputand sa le faca celorlalti nimic.