| Bodychip1979 a întrebat:

Rezultat RMN Cord.

Buna
Mi se poate spune cam ce as avea din urmatoarele rezultate :
Mentionez ca am avut si o ablatie prin cateter.

Cord cu funcţie sistolo-diastolică în limite normale:
FE VS = 62, 1%, VTD VS = 136, 1ml, VTS VS = 51, 6 ml, FE VD = 45, 4%, VTD VD = 160, 6 ml,
VTS VD =87, 6 ml.
Pe secvenţele cineTrue FISP nu se evidenţiază modificări de cinetică globală sau focală
decelabile RMN.
Nu se evidenţiază jeturi de regurgitare la nivelul aparatului valvular.
După administrarea substanţei de contrast, pe secvenţele T1 PSIR scanate tardiv (LGE) nu se
evidenţiază gadofilie patologică la nivelul structurilor cardiace.
Pericard fără modificări patologice decelabile RMN.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine.

| Bodychip1979 explică (pentru darrio2007):

In ce sens? Adica nu am nimic sau?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa văd eu.
======
Cord cu funcţie sistolo-diastolică în limite NORMALE:

FE VS = 62, 1%, VTD VS = 136, 1ml, VTS VS = 51, 6 ml, FE VD = 45, 4%, VTD VD = 160, 6 ml,

VTS VD =87, 6 ml.

Pe secvenţele cineTrue FISP NU se evidenţiază modificări de cinetică globală sau focală

decelabile RMN.

NU se evidenţiază jeturi de regurgitare la nivelul aparatului valvular.

După administrarea substanţei de contrast, pe secvenţele T1 PSIR scanate tardiv (LGE) NU se evidenţiază gadofilie patologică la nivelul structurilor cardiace.
Pericard FĂRĂ modificări patologice decelabile RMN.
======
Tot ce ar fi putut să fie cum nu trebuie, este cum trebuie.
Nimic nu este cum nu trebuie. Peste tot la asta se spune
NU!
Iar sus de tot în limite normale.

Aștept să te îndrăgostești.
Atunci inima începe să bată mai tare...
Il cuore mi bateva mille al ora...

https://www.youtube.com/watch?v=05-sVnhLLD8
----