| AlexDorinel a întrebat:

Rip... maine merg la dentist, am un dinte definitiv cica si mi s-a rupt o parte din el si acolo s-a cariat putin si am dintele plombat.

Ce o sa-mi faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să verifice unde s-a rupt, sus sau jos,
la ruptură de poate repara. Va curăța locul, va pune o plombă suplimetară acolo. Sau îl va pili și îl va îmbrăca în metal, sau îl va scoate.

| Sonia822 a răspuns:

Daca iti spune ca e de scos, ii zici ca nu te asteptai, si ca nu esti pregatit. Si te duci la alt dentist, care e specialist in: ENDODONTIE, si are microscop. Si numai daca iti spune ala ca e de scos, inseamna ca e de scos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde,daca este cariat pana jos e posibil sa il scoata sau e posibil sa il curete locul cu caria si sa iti puna plomba peste