Întrebare recomandată | anamariarot a întrebat:

S-a mai confruntat cineva cu dificultati de concentrare? Daca da, cum ati remediat problema? Va rog, nu-mi dati raspunsuri de pe google, ca am cautat si singura. Sunt interesata de experientele persoanelor care au trecut prin asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Am trecut prin asa ceva atunci cand am trecut printr-un stres psihologic. Nu ma puteam concetra la locul de munca, uitam foarte des, faceam lucruri total aiurea etc, pana cand mi-am pus impus ca problemele din viata mea privata se vor rezolva, desi nu trebuie sa ma las "calcata" de stres si usor usor, sa zic asa cam intr-o luna mi-am revenit la normal, cu ajutorul ambitiei. Nu am apelat la nici un tratament medicamentos, nici la frecventarea medicilor de specialitate, am spus ca nu este cazul si doar eu o pot face doar daca am vointa si am reusit. Ia aer in piept cand simti ca ceva este sau nu-l faci corect, nu te grabi, linisteste-te si iti faci treaba cu calm. Le poti spune sefilor tai ca esti intr-o pasa proasta si vor intelege, nimeni nu te va stresa. Suntem oameni, nu suntem roboti, este de inteles asta!
Somnul cel mai bun, cel mai odihnitor este de la 22:00 la 04:00, asta este momentul cand corpul doarme bine. Acum nu esti obligata ca sa-ti pui de fiecare data ceasul sa te trezesti la ora indicata big grin. Sau macar sa-ti inveti corpul sa doarma cel putin 6 ore. Fiecare ar spune ca cele mai indicate sunt 8, desi totul depinde de varsta pe care o avem si factorii care ne inconjoara. Cand deja ai trecut de stadiul de student si ai intrat in paine, totul se schimba in viata ta, nu mai poti sa te odihnesti precum o faceai odionioara, deja intervin altele, responsabilitatile, stresul etc. Totul depinde de tine, asta daca vrei si poti sa te lupti cu problema ta.

Sanatate!

21 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Se pare ca toti trec prin simptome asemanatoare adhd-ului,da' nu ia nimeni siptomatologia in seama,deoarece nu persista si situatia nu este atat de grava,ca la cei diagnosticati. Iti recomand sa clipesti constient,te va ajuta foarte mult si cred ca ai mai auzit de modalitatea asta de relaxare,de inviorare,daca ai cautat pe net,unde trebuie: eficiente mai sunt si exercitiile de respiratie profunda,insa iti amintesc de ele pentru ca, dupa cateva incercari, nefiind obisnuita, uiti sau chiar obosesti si renunti pentru o perioada de timp si nu reusesti sa pastrezi acest obicei benefic. Intre timp, joaca-te sau fa una dintre activitatile de aici: https://dozadesucces.ro/......reierului/
Sunt interesante,mai ales aceea de a invata sa scrii bine cu mana opusa,incearca,in caz de esti tensionata,te mai 'destreseaza'
Ziua,daca te simti asa,cauta sa te imbraci in albastru,sincer sa fiu ideea asta am luat-o pe interenet si mi se pare super tare. Cu siguranta voi stii ce culoare port de maine. happy
Mai apoi,un sfat prietenesc ar fi acela de a te trezi o data cu Soarele, asa cum o faceau si batranii nostri bunici, candva sau sa inveti sa visezi lucid, de ce nu. Invata-te sa-ti controlezi lumea interioara, sa te concentrezi pe vise(care e cel mai greu) si ti se va schimba viata in bine radical.
Seara linistita iti doresc!

| anamariarot explică (pentru Donsavas):

Multumesc! Inca o problema in ceea ce ma priveste e ca nu am rabdare mai deloc. Obregia scrie pe fruntea mea laughing. Chiar cred ca o sa apelez la un psihiatru.

| Donsavas a răspuns (pentru anamariarot):

Eu personal,nu cred ca ai avea nevoie,dar daca tu consideri este alegerea ta,pana la urma,tu stii mai bine ce gandesti. Ma bucur sa vad ca exista si la noi in tara persoane care sa aiba corajul de a-si arata slabiciunile. Stii cum e,pana la urma e mai slab cel ce crede ca e imun la nesfarsit in fata stresului :)) Pe langa asta,omul e schimbator,psihic nu va fi acelasi niciodata.
Iti recomand sa vezi acest documentar inainte de a face o asemenea alegere,poate te mai gandesti,totusi. Eu nu sustin psihiatria si nici nu sunt contra ei,chiar daca asa pare. Sunt pe undeva pe la mijloc. Eu consider ca psihiatria poate ajuta intr-un fel,da' din pacate,la cum abuzeaza medicii de pacienti,nu prea cred ca merita sa te lasi pe mana lor. Ei traiesc din tratamentele pe care le recomanda pacientilor,de aceea vor cauta sa-ti mareasca doze, sa te invete pe pastile mai puternice sau daca renunti la ele brusc, sa te minta ca starile acelea de sevraj sunt datorate problemelor tale sufletesti, ceea ce poate nu este adevarat, fiindca tu poate ai trecut peste, insa ei mereu vor dori sa te faca a crede ca ai probleme de sanatate si fara medicatie nu se poate.
Uite aici: https://www.youtube.com/watch?v=egVDrmb5j4c

| anamariarot explică (pentru Donsavas):

Psihiatria nu e doar pentru "nebuni". Uite, si anxietatea e o boala psihica, dar nu indoapa nimeni omul ala cu pastile, pentru ca nu are nevoie. Nu ma pasioneaza teoriile conspiratiei.

| Donsavas a răspuns (pentru anamariarot):

Da,stiu ca oricine poate ajunge la psihiatrie si nu e musai sa fie legat si luat cu forta,poate merge si de buna voie,avand o stare usoara, doar ca, la ce medici avem(care traiesc de pe urma unor rete) nu recomand nimanui sa consulte si sa se trateze dupa cum spune vreunul, cu atat mai mult daca e un medic necunoscut, nou in domeniu. O zi frumoasa!

| anamariarot explică (pentru Donsavas):

Nici nu ai idee cati medici dedicati sunt in tara asta, doar ca au grija posturile de televiziune sa ne bage pe gat doar scursurile. Ca la cel mai apropiat spital de zona in care stau e un medic la urgente care umbla cu perfuzia aplicata si trateaza si alti oameni stie cineva in afara de cei care au vazut-o? Nu, bineinteles ca nu stie nimeni. De ce am vrea sa vedem si ceva bun? O zi frumoasa iti doresc si eu!

| Donsavas a răspuns:

Am generalizat,intr-adevar. Asta e parerea mea si mi-o sustin in continuare. Fiecare dintre noi este egoist si isi vede,in mare parte,de nevoile sale. Avand in vedere ca marea majoritate a bolilor sunt usor tratabile si vindecabile, medicii ar putea sa reabiliteze destul de repede pacientii, insa, acestia cauta sa-i tina la ''coada'' in fata cabinetelor sale ani intregi. Am cazuri in familie. Nu dezvolt. Daca doresti sa discuti cu mine in particular, scrie-mi in privat adresa ta. Sanatate!

| CuriousStuff a răspuns:

Mult exercitiu si practica. Cand am ajuns la facultate mi-am dat seama ca nu ma mai puteam concentra sa invat pentru ca in liceu nu eram nevoit sa invat ca sa iau note mari, prindeam totul din clasa, la facultate a fost altfel, nu mai prindeam nimic si trebuia sa invat, abia acum, dupa 3 ani am reusit sa imi recapat abilitatea de concentrare si invatare.
Cu exercitiu poti sa faci orice. Pune-ti in minte sa te concentrezi pe ceva ce nu-ti place, fa o activitate care nu iti place dar necesita un grad mare de concentrare, cu timpul o sa reusesti sa-i dai de furca.

| CuriousStuff a răspuns:

Ti-am evaluat doar "neincrederea" pe care o ai intr-un medic care a jurat si si-a dedicat viata vindecarii altor oameni. "La ce medici avem"... avem medici excelenti, mare parte din ei, orice medic care a ales sa ramana aici si sa trateze oameni pe un salariu de mizerie si in conditiile pe care banuiesc ca le cunosti ar trebui sa aiba tot respectul nostru doar pentru treaba asta.
Sau poate sunt eu un caz mai fericit dar inca nu mi s-a dat sa vad medici cretini sau atat de slab pregatiti incat sa-mi pierd orice speranta in ei. Si mai ales ca ai zis ca esti si student la medicina, ar trebui macar din solidaritate sa nu iti "defaimezi" asa viitori colegi. Ba mai mult, daca esti student la medicina chiar ma intreb unde ai dat tu de medici atat de prost pregatiti sau care fac medicina doar pe bani, da-ne niste exemple pentru ca sunt foarte curios.

Cum a zis anamaria, mi-e teama ca tu te iei cam mult dupa ce auzi pe la televizor, am vazut medici a caror poveste daca o auzi si daca vezi cu cata daruire lucreaza iti vine sa plangi, si majoritatea medicilor pe care i-am intalnit au fost nu doar prefesionisti si bine pregatiti dar si empatici cu suferintele pacientilor. Ma doare pe mine cand mai vad stiri care arunca cu noroi in toti medicii pentru ca unul a facut o greseala si s-a intamplat ceva. Suntem oameni, cu totii mai gresim, si in medicina se greseste, dar nu asa de des precum se crede si categoric nu asa de dramatic.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca cunosti cazuri exacte si mai esti si student la medicina de ce nu faci nimic in privinta asta. Din perspectiva mea de om optimist si inca nesocat in asa hal de sistem eu refuz sa cred ca exita medici care isi tin pacientii bolnavi pentru a profita material de pe urma lor iar daca exista ar trebui cei care stiu sa nu taca si sa faca ceva, exista alternative, daca chiar nu vrei sa dai in judecata, daca vezi ca un medic te tine la coada nu mai merge la el si spune lumii ce face, in cativa ani nu o sa mai aiba pacienti, ai doar grija ca tu sa fii foarte bine informat inainte, nu doar sa ti se para pentru ca e cariera unui om la mijloc. Daca un medic zice, ia pastilele astea si hai si peste o saptamana la control cel mai probabil nu e pentru ca vrea sa-i dai si peste o saptamana aia 50 de lei pentru consultatie ci vrea sa vada boala in evolutie. Dar ma indoiesc ca nu stii asta. Eu abia astept sa intalnesc medicul care calca stramb si o face intentionat, pentru ca stiind despre ce e vorba si ce trebuie facut si-ar blestema zilele in care a ales sa profite de oameni sau ziua in care a dat de mine, noroc pentru toata lumea ca inca nu a fost cazul.

Si scuza-ma, dar daca esti intr-atat de egoit, medicina nu e pentru tine. Medicina nu e pentru oameni egoisti, nici nu trebuie sa iei acasa problemele de la munca si bolile pacientilor dar nici sa nu te gandesti la portofelul tau mai mult decat la durerea omului pe care il consulti. (la general vorbind)

| Donsavas a răspuns (pentru CuriousStuff):

In vorbeam in mare parte de psihiatrie. Nu am cazuri in familie care sa aiba de-a face cu astfel de medici si e mai bine asa. Legal,nu ii poti reclama pentru ceva ce se aproba. Nu sunt contra psihiatriei,da' in niciun caz pro,avand in vedere ca,in medicina,desi nu se vorbeste de suflet, e clar ca problemele de natura psihica sunt ceva mai mult de atat, ele nefiind puse la un loc cu bolile neurologice. Psihiatru nu reabiliteaza pentru ca,un om psihotic este ca un fluture ce urmeaza sa iasa din propria cochilie si care se pregateste pentru a-si lua zborul. Cat despre cei nevrotici,ca si psihoticii, nu pot fi reabilitati daca nu ajungi sa rezolvi cauza,asa cum un pilot nu reuseste sa conduca un avion pana nu ajunge la centrul de comanda. Eu nu ma refeream strict la psihiatrie,intr-adevar. Sunt cazuri de genul acesta,din pacate, cand vine vorba si de afectiuni 'palpabile', care exista la nivel organic. Eu nu reclam,nu am cum sa ma revolt in fata unei intregi societati care se complace asa. Am incheiat discutia, ce fac ma priveste strict pe mine. Daca tu consideri ca merita efortul de-ai inlatura pe acesti medici, eu iti urez de pe acum bafta si felicitari pentru curajul si optimismul tau, care in timp, care, in timp se va duce si nu va mai fi suficient pentru a te lupta cu o lume intreaga care sustine industria farmaceutica de buna voie. Sanatate!

| doctorandus a răspuns (pentru CuriousStuff):

Minte ca nu are cazuri in familie, zicea ca bunicii lui medicamentele antipsihotice i-ar fi distrus receptorii dopaminergici (ceea ce e ideatie bizara, dar asta e ce a afirmat el). Vezi http://www.tpu.ro/......e-tratare/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da m-am confruntat si eu cu asa ceva. Pai am inceput sa ma odihnesc cum trebuie, sa-mi eliberez mintea de gandurile negative. Sa accept totul asa cum este si am incercat sa fiu cat mai optimist. Legat strict de concentrare, m-am gandit doar la acel lucru la care trebuia sa ma concentrez si mi-am linistit mintea. Dar uneori, pur si simplu nu te poti concentra la un anumit lucru. Cu timpul incepi sa inveti cum sa o faci si totul devine mult mai simplu. Sper ca te-am ajutat! happy

| Iunix a răspuns:

Dificultățile de concentrare pot apărea și dacă nu te odihnești destul. Încearcă să te culci devreme, și să dormi măcar 8 ore. Culcă-te înainte de miezu nopții. Se pare că cel mai bun somn e până în 00:00. De exemplu te poți culca la 22:00.

| Iunix a răspuns (pentru Iunix):

În plus, nu mai știu exact dar am impresia că, creierul se poate concentra pentru maxim 15 minute, sau 30 minute. Deci, o concentrare de lungă durată va fi obositoare. Trebuie să iei o pauză. Nu degeaba se zice că pauzele lungi și dese sunt secretul marilor succese.

| Daniel9988 a răspuns:

Dificultatile de concentrare sunt cauzate de:
1.alimentatie deficitara(mananca mai consistent si diversificat!)
2. tulburari psihice(nu pari sa ai)
3.depresie(fa ceva ce te relaxeaza multe zile la rand si dormi bine)

| Heureuse a răspuns:

Da mi s-a întâmplat de multe ori. De obicei m-a cuprins oboseala după multe ore de studiu, în pragul unui examen sau ceva ce mă solicita. Eu nu am remediat-o pur și simplu pentru că simțeam oboseală că încercam să depășesc momentul în care nu mă mai puteam concentra și reușeam. Când ai mari probleme de concentrare trebuie să iei o pauză chiar de cinci minute. Creierul obosește și transmite semnale insistente să renunți pentru câteva clipe. Dacă ai mult efort de depus, poți reveni peste câteva momentele, iar dacă timpul îți permite chiar și ore. Nu cred că este o problemă de sănătate neapărat, ci mai degrabă de obosire mentală care o poți remedia prin câteva clipe de relaxare și implicit detașare. Poți dormi pentru câteva minute și atunci efectul este garantat.

| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

Ca sa te poti concentra trebuie sa iti placa ceea ce faci. Am apelat la un prieten care ma ajuta prin faptul ca imi lua telefonul si mi-l dadea regulat. Trebuie sa ai incredere in cel care face asta. Trebuie sa fie un om cu caracter mai serios. Vei descoperi apoi garantat o atractie pentru invatat/citit/facut temehappy etc. Poveste reala. Daca nu vrei sa spui asta prietenilor, incearca sa vorbesti sincer cu parintii si te vor ajuta ei cu restrictiile, daca sunt genul de parinti absurzi si nu ai prieteni disponibili sa faca asta incearca sa te pui in situatii de genu: cand ai test iti consumi bateria de la telefon si iti lasi in ziua de dianinte incarcatorul la scoala. Sper ca ti-am fost de folos. O funda e mereu binevenita. happy

| anamariarot explică (pentru Darjan_Darius_1994):

Nu mai sunt la scoala. Nu imi distrag atentia gadget-urile, le duc in alta camera cand am ceva de facut tocmai din motivul asta, dar efectiv imi pierd foarte repede rabdarea facand ceva...

| Tufeanu_Razvan_1998 a răspuns:

Mda. trec prina celasi lucru ca si tine... sau pot spune am trecut lucrul principal pe care il recomand e safaci ceva cu o motivatie adica nu citii ca sa citesti citeste fiindca iti place sao orice alta motivatie gasesti nu stiu faci o omleta ca ti-e foame nu ca faco o omleta intelegi ce zic? daca tot ai astfel de probleme raspunde-mi la acest raspuns big grin