| anonim_4396 a întrebat:

S-a mai confruntat cineva cu sensibilitatea dentară? Mă refer la dinții cu plombe... Stomatologul mi-a recomandat o pastă de dinți specială pentru asta. La voi ce a funcționat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lakalut

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea e daca acea pasta de dinti speciala e testat? Cine stie ce efecte adverse are pe termen lung.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Bună din nou happy

Poți fi super amuzant, să știi!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt deloc amuzant.
Sunt foarte serios.
Sunt aproape sigur ca pasta de dinti e mult mult mai putin testata decat un vaccin, fie el si scos intr-un an.

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Dar vaccinul asta nu e facut intr-un an, e facut in anii 2000 si ceva de cand a aparut primul virus Sars Cov! Doar au mai modificat ceva la el

| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu am vrut sa complic lucrurile. Am discutat asta deja pe alta intrebare. Nu mai are sens offtopicul.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Bun! Să presupunem că e așa cum spui tu, iar pasta de dinți nu a fost testată SUFICIENT!
Ce efecte adverse grave poate avea? Căderea dinților, mi se pare de departe că ar putea fi cel mai grav efect advers în acest caz ( atenție! pasta de dinți NU este făcută pentru a fi digerată / înghițită! ).
Deci,... ar exista /există! o soluție pentru remedierea acestei probleme și anume, proteza dentară big grin

În cazul unui ORICE tip de vaccin, lucrurile nu sunt așa simple și așa ușor de remediat! & DESIGUR, cel mai important aspect, vaccinurile nu produc efecte negative atât de ușoare ( în special, în cazul unei posibile greșeli - " culpe medicale! " - )!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti sangereaza gingiile la periaj si substanta din pasta de dinti intra in sange? Hmm, naspa.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pasta de dinți nu are atât de multe substanțe dăunătoare, până la urmă mulți o și înghit. Cei care produc, se gândesc la astfel de chestiuni. Imaginează-ți să apară un articol: X a murit de la pasta de dinți cutare. Cred eu că ar fi lumea mai sceptică. Plus de alta ca o pastă de dinți să apară pe piață trebuie să îndeplinească anumite condiții.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica fix cam cum e si cu vaccinul nu?

| anonimg a răspuns:

Sensibilitatea dentară apare când ne-am obișnuit cu alimente și băuturi prea reci sau prea fierbinți.
Soluția este să renunțăm la un astfel de obicei, și să evităm pastele de dinți care au acțiune de îndepărtare a durerii. Pentru că acestea sensibilizează și mai mult smalțul dinților din pricină că au o acțiune prea puternica față de pastele de dinți obișnuite.
Mi-a trecut sensibilitatea dentară cam în 2 ani, evitând contactul dinților cu ce este prea rece și prea fierbinte, și folosind pastă de dinți obișnuită și cu periuțe soft sau extrasoft.

| Frank51 a răspuns:

E normal să ai sensibilitate, mai ales la temperaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc tuturor.

| Ioseba a răspuns:

Incearca FluoroDose Centrix.