| Namastee a întrebat:

Sa ma fac vegetariana? Argumentati raspunsul. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, organismul are nevoie de vitamine, săruri, oligoelemente, proteine din carne, etc.
Pa, pa.

| KellyGreen a răspuns:

Mai eu zic ca nu. Sau cel putin nu acum. Proteinele adevarate se gasesc numai in carne, si multe proteine se gasesc in lapte si oua. Adica eu zi ca e bine ca se mananca multe fructe si legume dar mai bine mananci carne de pui o data pe saptamana decat sa nu mananci deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu poti sa rezisti fara carne...laughing
Si ce-i drept este mai sanatos sa fii vegetarian.

| Marius96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pe ce crezi tu ca-i mai sanatos?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius96):

Nu stiu, ma gandesc ca ei mananca mai multe fructe, salate etc. care sunt mai sanatoase...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul meu este clar nu, mai ales daca esti in perioada de crestere, intrucat organismul are nevoie, printre altele, si de carne. Poti opta, in schimb, pentru carne slaba(pui)si sa mai reduci cantitatile, in cazul in care o consumi foarte des.Numai bine.

| wforweirdo a răspuns:

Tu trebuie sa hotarasti, nu noi. Daca tu crezi ca ai putea renunta la atatea mancaruri, si chiar vrei asta, atunci da. Dar nu are rost sa te faci vegetariana doar pentru ca e la moda sau pentru ca vrei sa atragi atentia. Eu cred ca trebuie sa ai un motiv bun daca vrei sa devii vegetariana.
Si cred ca esti cam mica, organismul tau are nevoie de proteine si chestii din alea ce se gasesc in carne, si nu e tot una sa mananci o supa facuta din pui d-ala de casa, sau daca mananci supa d-aia la plic.
Sincer, acum 2-3 ani eram si eu innebunita dupa chestiile astea, mie imi plac foarte mult animalele si tot ma uitam la documentare si tot felul de prostii gen Meet Your Meat, si chestiile alea m-au facut sa nu mai vreau sa mananc carne, imi era pur si simplu scarba. Oricum, am rezistat o saptamana fara sa mananc carne, ca pana la urma, degeaba renunt eu la carne, ca tot nu rezolv nimic, animalele alea tot chinuite vor fi.
Fa ce vrei.

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Printre avantajele pe care le are acest regim, născut din dorința unora de a mânca sănătos și de a se feri de diverse boli (maladia vacii nebune, presupusa gripa aviară, trichineloza), este că diminuează riscul apariției unor afecțiuni precum obezitatea, hipercolesterolemia, diabetul zaharat, hipertensiunea arterială sau cancerul de colon.
Regimul vegetalian este de departe cel mai dezechilibrat, pentru că organismul este privat de proteinele de calitate superioară care se găsesc în produsele de origine animală. Toate aceste regimuri pot antrena carențe importante de vitamina D, B12, calciu, fier, iod, zinc, ale căror repercusiuni sunt diminuarea masei musculare, oboseala, crampe musculare, insomnii etc. Riscul de carențe în vitamine, minerale și în aminoacizi esențiali (componenți ai proteinelor) este deci semnificativ.
Regimul vegetalian este un regim nerecomandat, fiind considerat cu risc crescut pentru vârstnici, femei însărcinate, adolescenți și cardiaci. Una dintre principalele carențe la care se expun cei care urmează regimul vegetalian este lipsa proteinelor din alimentație așa cum aminteam mai sus.

| Marius96 a răspuns:

NU.
Esti prea mica, corpul are inca nevoie de carne, lapte, oua deoarece esti in plina dezvoltare happy, poate mai incolo pe la 20 oh go on,

| lVlad a răspuns:

Eu as zice ca da....acuma cei mai buni doctori spun ca carnea de porc este mai toxica decat coca cola... porcii mananca tot felul de prosti(laturi, mancare stricata etc si tot le intra in carnewinking )

| Namastee explică:

Am 14 ani*

| XanderLightBow a răspuns:

Ar merge, dar mai ai nevoie de calciu, mai bine devino laptogetarian ( lactate + oua + vegetale ). Eu de la 6-7 ani sunt laptogetarian, pr ca nu-mi place carnea + sunt alergic la carnea de porc si curcan, deci, nu-mi e prea greu. Dar totusi daca nu mananci carne trebuie sa manaci de 2 mai multe vegetale decat inainte.