| Fumiko a întrebat:

Sa zicem ca acum am scolioza la 30 de grade,peste exact un an cat va avansa, la ce grad va ajunge? Nu sunt sigura ca am 30 de grade, dar oricum pe acolo.
Mentionez ca am 16 ani si sunt in crestere, tratamentul il vii incepe imedeat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Mirra24 a răspuns:

Din experienta mea neplacuta care am avut-o cu scolioza, corsetul mai mult mi-a agravat starea. de la 14 grade am ajuns sa am 19 grade. Mie mi s-a recomandat gimnastica medicala (cum s-a zis si in comentariul de mai sus), inot chiar. eu nu as mai purta un corset in viata mea. Nu m-am ales decat cu dureri de spate si muschi slabiti. Cel putin asa a fost in cazul meu.
Iti urez sanatate!