| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca as vrea sa ma apuc de sala. (2 ori pe saptamana)
Cu ce ar trebui sa incep? Alimentatia, ce grupe de muschi trebuie lucrate si cand?
Am auzit ca daca faci sala nu mai cresti. Eu am 1.79 si nu vreau sa raman asa laughing Voi ce credeti?
Cel mai bun raspuns primeste funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să zicem că trebuie să îți faci foarte bine încălzirea, trebuie la fiecare ședință să îți antrenezi toți mușchii pentru a avea un corp armonios, nu deformat. Ca alimentație, crește cu 200-300 grame consumul de carne, fiind o sursă de proteine. Nu te dopa cu prafurile care le vei găsi la o sală de forță. Hidratează-te corespunzător și aleargă după forță în braț, nu volum gol al mușchilor.
Pa, pa.

| silviu08 a răspuns:

In primul rand, faptul ca antrenamentul iti opreste cresterea e un MIT!

In al doilea rand, trebuie sa te antrenezi de vreo 3-4 ori pe saptamana(dar merge si de 2 ori daca vrei).
In privinta alimentatiei....invata ce alimente sunt bogate in proteine, carbohidrati, grasimi etc. Mananca bogat in proteine, dar nu ca porcul.(nu conteaza cate mese ai, 1, 10, nu conteaza!)

In privinta grupelor de muschi, le poti combina asa:
1.Iti poti antrena tot corpul de 3 ori pe saptamana (in zile neconsecutive)-ceea ce e recomandat pentru incepatori.
2. Poti incerca gruparea lui Bodo sau alege-ti un program de aici:
http://www.askscooby.com/excellent-postings/21-workout-routines-37958/

Succes!

| BoDoGFX a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iei un abonament de 12 sedinte / luna, sa mergi de 3 ori / saptamana.

Ziua 1: Piept + Biceps
Ziua 2: Triceps + Spate
Ziua 3: Umeri + Picioare

Acesta era programul meu pana acum 2 luni, iar pe langa asta mai luam Creatina pastile de la NUTRITECH 2 pastile inainte si 2 dupa antrenament (adica 2g)

Despre alimentatie ce pot sa spun :S
Trebuie sa mananci 6 mese/zi, sa nu te saturi niciodata, iar mesele trebuie sa fie bogate in Carbohidrati si Proteine.

| LGk500 a răspuns:

Adevarul e ca daca faci sala nu ramai scund si un prieten de-al meu face sala si nu a ramas scund.Iar cu alimentatia iti va zice la sala din cate stiu.