| alexandru4124 a întrebat:

Sa zicem ca mi s-a desprins pielea in urma unei arsuri, cum previn aparitia unei cicatrice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Spray pentru arsuri, creme epitelizanta. Cicatrice oricum o sa se faca, oriunde te lovesti si pielea se lezeaza apare cicatrice, si nu doar pielea orice organ din corpul nostru daca e bolnav dupa ce se vindeca nu se mai vindeca exact ca inainte, ci apare o cicatrice.

| Detralex a răspuns:

Eu, cand eram mic m-am ars pe fata, dar fiind mic pielea mea s-a regenerat ca inainte, fara cicatrici, dar acum am 17 ani si m-am ars la un deget si mi-a aparut o cicatrice, deci este in functie de varsta, daca ai 10 -14 ani nu cred ca vei avea o cicatrice mare, doar una neobservabila.