| Andy005 a întrebat:

Saal baieti si fete, deci, mama nu vrea sa se lase de fumat, fumeaza de mult timp, de vreo 20 de ani, nu vrea sa se lase, i-am zis, ce sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Sa stii ca astfel de probleme exista in foarte multe familii. Si mie mi-ar placea ca tatal meu sa lase cele 3 pachete pe care le fumeaza zilnic, insa nu intotdeauna e cum ne dorim noi. Incearca sa mai ai o discutie, cat poti tu de serioasa, cu mama ta pe aceasta tema. Daca nu doreste nici acum, incearca sa accepti si sa te obisnuiesti cu ideea. Poate, la un moment dat, se va lasa. Probabil ca tu iti faci griji pentru sanatatea ei. Daca, insa, nu "mananca" tigarile, daca nu depaseste un pachet pe zi, daca nu le combina deseori cu alcool, daca nu evita sa mearga la doctor cand are o problema si daca are activitate pe timpul zilei, sa stii ca nu e o situatie chiar atat de critica. Poate trai, chiar si fumand, mult timp de acum incolo.

| siwel a răspuns:

Crezi ca e deschisa la o discutie?
Dar inainte de asta: crezi ca poate cineva sa o convinga din exterior daca ea nu vrea sa se lase convinsa?
Per ansamblu: cum e relatia voastra?
In general ei ca persoana ii place sa i se dea sfaturi sau nu neaparat?
Ce atitudine ar trebui sa ai ca sa aiba efect maxim ceea ce ii spui?
Iubire neconditionata, critica, superioara, umila, prietenoasa, etc?
Sper sa ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca exista persoana care dupa atatia ani sa nu realizeze ca sa mirosi ca naiba, sa arunci o mica avere pe geam si sa te imbolnavesti e o prostie? Nu, nu exista. Ii este teama sa renunte la fumat.
Incearca sa o faci sa inteleaga in primul rand de ce ii atragi atentia, spune-i cum te simti si intreab-o cum s-ar simti daca tu te-ai apuca de fumat.
Invit-o la o discutie logica, rationala in care sa enumere toate beneficiile pe care i le aduce fumatul contra riscurile implicate.
Incearca sa o faci sa recunoasca ca isi doreste in sinea ei sa renunte la fumat.
Spune-i ca oricine poate renunta la dependenta cu vointa si ceva efort.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

La care ma'sa o sa ii raspunda in sitir, si intr-un tipat de leu feroce in jungla "Nu pot, fumez de 20 de ani " asa ca lasa omu sa bage sa sparga plamanu. Fumatori se lasa cand vor ei cu adevarat,nu cand insista nepotu, fica, catelu, brutaru, sau sotu.In plus, o data fumator, mori fumator chiar daca numai fumezi o tigare happy fericire de cei care nu au tras niciodata dintr-o tigare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Fumatorii se lasa dupa ce au curajul sa recunoasca ca vor sa se lase, ca vor sa faca o schimbare in viata lor. Pana atunci apeleaza la mecanisme de coping:,, eu daca vreau ma las, dar nu vreau, deci nu e nimic in neregula cu mine, fumez de placere ca asa vreau eu ". Doar ca dupa 20 de ani nu prea mai ai cum sa zici asa ceva si sa nu pari ridicol.
Crede-ma ca nu exista fumator care dupa maxim 5-6 ani de fumat sa nu constientizeze ca isi dostruge sanatatea si arunca o gramada de bani la gunoi si sa vrea din tot sufletul sa renunte. E nevoie doar de un moment de sinceritate fata de sine si de liniste.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma am fumat 8 ani, eu le-am lasat din cauza banilor. Nimic altceva, acum poti sa spui tu orice.Un fumator inrait, nu se va lasa pentru ca ii zici tu happy Se va lasa cand va dori, in plus va fi un sevraj, acum depinde, eu eram recalcitrant mereu cand am lasat tigarile, 2 3 luni de zile m-a tinut starea de nervi