| anonim_4396 a întrebat:

Am la degetul mare de la piciorul drept o chestie verde pe langa unghii care iese din deget.am tot timpul sosete pe mine, dar na probabil ca si asa tot nu e de ajuns. voi schimba papucii, dar am o intrebare. ce solutie/ce sa cumpar ca sa dau pe deget sa imi treaca...stiu ca va dura ceva timp.deocamdata problema e grava spre foarte grava dar inca nu e chiar foarte grava.nu vreau Doamne Fereste sa se ajunga la taierea degetului, arata foarte naspa. :
Pana cumpar ceva potrivit e bine daca ma spal cu sapun/sampon si spirt? Apa calda sau rece, de care trebuie?
E o problema chiar serioasa deci astept raspunsuri serioase. Ofer fundita garantat +folositor&inteligent! Multumesc anticipat! :* big hug
+ca la degetul asta daca apas usor pe unghie ma doare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

Dupa fiecare spalare foloseste Clotrimazol. Daca gasesti pe undeva un dezinfectant medicinal gen Propano sau formol, imbiba bine toate incaltarile tale, baga-le intr-un sac inchis si lasa-le pe balcon 2-3 zile. Apoi le porti. Sosetele cat mai des schimbate, spala-le la masina cu program de asternuturi (90grade) si calca-le sau, daca iti permiti cumpara-ti cateva perechi noi, macar 1-2 saptamani sa ai multe de schimb. Nu o sa se vindece in totalitate niciodata, doar va disparea un timp, apoi iar apare si tot asa dar va fi din ce in ce mai "blanda". De asemenea schimba des si prosoapele de sters pe picioare, la fel ca la sosete spala-le sau cumpara unele tip "nr 1", adica foarte ieftine si foloseste-le pana iti trece

1 răspuns:
| BogdanFnky a răspuns:

Se numeste ciuperca la picior. Am avut si eulaughing Sfat: Nu mai porti sosete in casa, asigura-te ca sunt curate si incaltamintea sa fie curata! Sa nu fie invechita. fundita?batting eyelashes