| Diegoxyz a întrebat:

Am racit rau de tot, cred ca am gripa si am niste simptome ciudate:
-febra nu scade
-inima bate repede (120 bpm) si ma ia panica rau de tot.
E normal asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Pai si daca iti bate inima mai tare inseamna ca se intampla ceva rau?
Atunci cand alergi nu iti bate inima la fel de repede?
Nu asta trebuie sa faca inima?
O problema ar fi daca nu ar bate deloc, nu daca bate repede.
Inima bate mai repede in acel moment pentru ca acea situatie este perceputa ca fiind periculoasa si pentru ca tu sa fii pregatit sa fugi sau sa te lupti, sa te aperi.
Sub nici o forma nu ti se va intampla ceva rau cand iti bate inima repede. Adica ai vazut si tu ca nu mori. Ca tu te gandesti ca vei face un infarct sau ceva de genul asta. E imposibil pentru ca in acel moment inima nu o ia razna. Adica, ea nu bate mai repede decat ar putea sa suporte, ea bate atat de repede cat este nevoie ca sa poti lua tu o decizie imediata.
Asa se intampla de la aparitia omului pentru ca el traia in salbaticie si avea nevoie uneori sa ia decizii foarte rapid pentru a supravietui. Asa si la tine, se porneste sistemul asta de aparare numai ca tu nu ai de ce sa te aperi. Nu exista nici un pericol. Asta trebuie sa realizezi tu atunci. Corpul se pune in garda, dar de cine te aperi? Nu te ataca nimeni.
S-ar putea si acea "Febra" sa fie de fapt o senzatie de caldura pe care o ai tot din cauza asta. Ti-ai masurat temperatura cu un termometru ca sa vezi daca e sau nu febra?

11 răspunsuri:
| SMaricel a răspuns:

Ia un antiinflamator deocamdată, gen nurofen, agolcamin etc. vezi maine cum te simti

| alina2k18 a răspuns:

Pai ori raceala ori gripa?
Gripa debuteaza cu febra f mare, dureri musculare si de cap, practic abia te ridici din pat.
Ia un antipiretic sa scazi febra si vezi cum te simti pana dimineata.
Daca esti tot rau si febra e >38.5C fugi la urgente.

| Sonia822 a răspuns:

Corona clar.

| Simpatic a răspuns (pentru Sonia822):

Nu alimenta si tu isteria, ca deja a ajuns si in Romania acest virus nenorocit datorita nenorocitilor care umbla in tarile unde si-a rupt foamea gatul.
Nu cred ca ai vrea sa stai in carantina pentru niste nefericiti, odata cu virusul asta se inchid scoli, partide, locuri de munca, totul devine ca in filmul I am Legend si in rolurile principale vom fi noi cu totii nu will smith.

| Sonia822 a răspuns (pentru Simpatic):

Doar in cateva tari e isteria, acolo unde tarile sunt conduse de america, deci si Romania. In alte tari nu e nicio masca. In Ro se pun bazele vaccinarii obligatorii, statul vrea sa-ti bage 8 vaccinuri pe vena, anual, fara sa se stie ce contin. Ca sa se realizeze asta cu succes, oamenii trebuie speriati bine. Bine de tot. Citeste metode de manipulare in masa. Uita-te si la filmele alea cu Bill Gates, in care spune ca suntem prea multi pe planeta, ca aia sarcaii trebuie sa moara, ca vaccinarea e solutia.

| Simpatic a răspuns (pentru Sonia822):

Stiu ce zici, e adevarat, de aceea am si afirmat ca aceste virusuri sunt arme biologice de distrugere in masa create in laborator.

| aimullah123 a răspuns:

Palpitatiile sunt de la panica. Iti e cumva frica sa fii racit/bolnav sau sa iti e frica de vreunul dintre acele simptome?

| Diegoxyz explică (pentru aimullah123):

Păi ma concentrez prea mult pe batai si imi fac frica singur

| Diegoxyz explică (pentru aimullah123):

Ultima data am acut 37.5 da am avut si 38 7 si a scazut pe urma

| aimullah123 a răspuns (pentru Diegoxyz):

Pai si daca iti bate inima mai tare inseamna ca se intampla ceva rau?
Atunci cand alergi nu iti bate inima la fel de repede?
Nu asta trebuie sa faca inima?
O problema ar fi daca nu ar bate deloc, nu daca bate repede.
Inima bate mai repede in acel moment pentru ca acea situatie este perceputa ca fiind periculoasa si pentru ca tu sa fii pregatit sa fugi sau sa te lupti, sa te aperi.
Sub nici o forma nu ti se va intampla ceva rau cand iti bate inima repede. Adica ai vazut si tu ca nu mori. Ca tu te gandesti ca vei face un infarct sau ceva de genul asta. E imposibil pentru ca in acel moment inima nu o ia razna. Adica, ea nu bate mai repede decat ar putea sa suporte, ea bate atat de repede cat este nevoie ca sa poti lua tu o decizie imediata.
Asa se intampla de la aparitia omului pentru ca el traia in salbaticie si avea nevoie uneori sa ia decizii foarte rapid pentru a supravietui. Asa si la tine, se porneste sistemul asta de aparare numai ca tu nu ai de ce sa te aperi. Nu exista nici un pericol. Asta trebuie sa realizezi tu atunci. Corpul se pune in garda, dar de cine te aperi? Nu te ataca nimeni.
S-ar putea si acea "Febra" sa fie de fapt o senzatie de caldura pe care o ai tot din cauza asta. Ti-ai masurat temperatura cu un termometru ca sa vezi daca e sau nu febra?

| AwGenetix a răspuns:

Normal nu e sa fi racit. dar inima ca-ti bate la 120 e normal pentru tine.

| Dennis1993 a răspuns:

Pulsul creste în stare febrila. Poți lua un Paracetamol DOAR dacă știi ca nu ești alergic/a. Maine dacă continua febra mergi la un doctor