| evelin_1888 a întrebat:

acum cateva minute am observat ca am deasupra pieptului(zona aceea de sub gat)un fel de pete si bubite rosii). nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva. ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iulia_1567 a răspuns:

Te asigur ca cel mai probabil poate fi doar o simpla alergie la soare, sau ceva de genul. Pentru ca asa mi s-a intamplat si mie si m-au tinut asa cam toata vara trecuta, dar pe la sfarsitul lunii august a anului trecut, m-am dus la medicul de familie si mi-a prescris o crema cu care mi-am dat in fiecare seara, si mi-a trecut. Culmea la mine a fost ca mie imi aparea acea alergie doar vara si ma manca forte rau pe toata suprafata pe care erau acele bubite mici. Eu zic ca cel mai bine sa iti dai cu o crema de musetel pe-acolo (asta doar daca zici ca a inceput sa iti treaca ), si totul va fi in regula >:d

8 răspunsuri:
| swet girl 22 a răspuns:

Mie din cauza caldurii imi ies asa...

| evelin_1888 explică:

Eu am 13 ani si varicela am facut acum 2 ani.vad ca au inceput sa dispara dar nu stiu ce ar putea fi

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...mama mea a avut zona zoster din cauza bubitelor astea rosii si petelor. Aaa si sa nu le spargi cu acul! Daca sunt bubite rosii si cum sunt la varicela, adica din astea care arata ca sunt inauntru cu apa ai facut zona zoster. Daca e pe tot corpul sau in cateva locsoare inseamna ca ai facut varicela. Daca e varicela nu te ingrijora. Spune-i mamei tale sa-ti ia o pudra cu miros de menta si racoritoare.Nu mai stiu cum se numeste (ASTA E PENTRU VARICELA). Daca sunt doar in zona aia deasupra pieptului ai facut zona zoster. Daca ai facut zona zoster nu iesi din casa ca se face si mai rau.Mamei mele asa i s-a facut.Deci daca ai facut zona zoster du-te la medic. Aaa si daca esti aproape un adult, adica daca ai 17, 18, 19, 20 ani...inseamna ca ai facut zona zoster. Sper ca te-am ajutat.Bye!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt tot eu.Este posibil si sa fie doar o alergie cum a zis iulia.Sau nu. Aaa si la pudra aia mentolata daca ai facut varicela si daca te manca rau o folosesti. Iti da pe corp cu ea. Dar e posibil sa nu fie varicela daca ai facut o data.Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am avut si eu cu ceva timp in urmahee heedar nu te speriawinkingeste de la soare, de la caldura mie mi'au disparut:d, eu aveam pe brate...

| danny_5176 a răspuns:

Si eu am avut
la mine a fost din cauza ca nu prea stateam la soare
incearca sa stai m mult in pilea goala(prsupun ca esti baiat, dupa nume)

| Iulia_1567 a răspuns:

Ar putea fi cel mai probabil o alergie la soare din cate stiu eu. Asta pentru ca si mie mi s-a intamplat la fel dar pe ambele picioare, exact deasupra degetelor de la picioare. Cu siguranta este o alergie provocata de caldurile acestea.