| Qwertyuop2389 a întrebat:

Acum o săptămâna am racit când am fost pe afara, dar nu mi-a fost frig sau ceva, iar când am ajuns acasa am simțit ca răcesc.In seara respectiva n am putut deloc sa dorm, mi-a fost destul de rau. Dupa câteva zile,am fost la medicul de familie, care mi-a dat antibiotice, s-a uitat la mine și a zis ca am roșu in gat. Dupa ce am luat antibioticul mi am mai revenit, dar faza e ca acum iar a inceput sa ma doară in gat, și cred ca am și putin febra.E posibil sa fi luat vreun streptococ?
dau funda! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| qest11 a răspuns:

Cand mai racesti iti recomand ceaiuri fierbinti pentru gat iar pentru raceala vitamina C de 1000mg cateva zile si n-ai sa mai ai treaba. Ar mai merge si un mix de usturoi cu miere, dar si un borsulet fierbinte cu piper sau boia iute. Medicamentele fac mai mult rau decat bine.

| Malia00 a răspuns:

Cu siguranta, e perioada gripei, a virusilor pe care care ii luam in colectivitate care nu cedeaza usor.Ito recomand sa folosesti si produse naturiste pe langa cele date de medic.Sanatate multa!

| Qwertyuop2389 explică (pentru Malia00):

Pai și e grav? Am vazut ca unu și a amputat membrele din cauza unui streptococ și ma cam sperie big grin

| Malia00 a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

O raceala tratata la timp nu da complicatii, acum nu stiu ce ai vazut dar nu e cazul sa te sperii cine stie ce alte probleme avea omul.Sanatate!

| Yurra a răspuns:

Daca luai un streptococ... exemplu BETA-HEMOLITIC GRUP A...trebuia sa iti treaca de la antibiotice, acum ar fi bine sa faci niste analize sa vezi la ce raspunde streptococul respectiv. Totusi ar putea fi o viroza, si aia nu trece cu antibiotice!