| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU, am 14 ani si 8 luni si am doar 1.60 inaltime, in septembrie ma duc la liceu si imi mi-e rusine de inaltime mi-am propus ca vara asta sa-mi fac un program de dormit de mancat etc, si sa fac niste exercitii fizice dar nu stiu ce fel de exercitii pentru a ma inalta, dati-mi niste sfaturi de exercitii un site sau orice credeti ca ma poate ajuta, in afara de baschet, volei, inot etc... d-au funda si mentionez ca sunt baiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| VincentVlnt a răspuns:

Apuca'te de Basket, Handball sau Inot

| Taeron a răspuns:

Prietene, nu iti face griji. Baietii cresc pana pe la 20-22 de ani.
Eu am 18 ani si 1.66, si mie imi era rusine de inaltime, chiar eram cel mai scund din clasa, dar am reusit sa ma impun si le-am castigat respectul si am fost seful clasei 3 ani la rand. Nu iti face griji pentru inaltime si zici ca sport nu vrei sa faci, hmmm, atunci sa faci ridicari la bara cat te tine.

| OvidiuNumeDeTractorBack a răspuns:

Fratele meu Dan, si eu am tot 1.60, dar am 19 anii, tu ai 5 anii avantaj, eu m-am multumit cu inaltimea mea, dupa legile calugarilor kung fu, stilul cel mai aproape de pamant iese biruitor laughing... pentru problema ta, cu program de mancare si exercitii nu rezolvi nimic. Practica un sport, gen basket sau volei

| m4n1ak a răspuns:

Volei si baschet ajuta foarte mult, eu am facut baschet 3 luni si am crescut 5-7 cm sa zic asa, dar fara sa imi dau seama, acum sunt cel mai inalt din clasa

| TaNNNkEr a răspuns:

Dan. nu vreau sa-ti fac in ciuda dar am 12 ani si am 1. 64daca ma vezi iti zic sigur ca nu'mi dai mai putin de 14. te asigur eu ca este normala inaltimea ta. absolut NORMALA! media de inaltime la 14 ani weste de 1.61-1.62. nu te apuca de sporturi sau de exervitii fizice deoarece nu te ajuta c nimic. fiecare are propriul rtm. pentru ca sunt cel mai mic din clasa dar ar doilea cel mai inalt e hestie din familie. nu am membru adult care sa nu depaseasca 1.70. deci stai linistirt ca o sa gasesti la liceu destui de inaltimea ta. sh app. ca sa nu te simti mic. am o fata in clasa de 13 ani care are 1.35winking deci iti dai seama cum se simte ealaughing

| Sweetheart_5809 a răspuns:

In primul rand nu te poti inalta intr-o vara, si nu exista exercitii pentru a creste in inaltime. Invata sa te accepti asa cum esti, pana la 18 ani mai ai timp sa cresti in inaltime! Nici macar nu esti mic de statura, deci nu te ingrijora.

| earthspike a răspuns:

Prietene, du-te fa niste handbal, joaca niste baschet - altfel n-ai cum sa cresti.

| adi2607 a răspuns:

In primul rand inaltimea e genetica.parintii tai ce inaltimi au? cand afli, aduni inaltimile le imparti la 2 si adaugi 10 cm.Cam aia va fi inaltimea ta maxima daca esti sanatos. Legat de sport si exercitii fizice sa stii ca functioneaza, sportul mareste productia de testosteron in tine si in plus produce HGH(Human growth hormone) implicit cresti. Oricum mai ai timp sa cresti.