| SalvatoreLeon a întrebat:

Sal TPU am 18 ani si mai devreme mi-am luat tensiunea arata 20 cu 13 oare nu arata bine? apropo e o tensiune foarte mare sau e maricica? am baut azi 2 cafele. cola si vreo 2 energizante am urechile infundate este ceva grav? mi-sa mai intamplat asta de cateva ori dar nu am patit nimic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| badasssead a răspuns:

Du-te la medic. 20 cu 13 nu exista. poate 200 cu 130, bea un pahar cu apa si cu zahar, ajuta la scaderea tensiunii...si nu mai bea tot felul de energizante, ai grija de tine! dormi noaptea, lasa alte activiati, 8 ore de somn fac cate 10 cafele

9 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Urgent la cardiolog. tensiunea de care zici tu, mai ales la varsta asta, este ENORMA! vorbesc serios.

| danielaxyz a răspuns:

Mai ai putin si explodezi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca minima (adica 13) poate trece de 10 unitati. insa 20 cu oricat e mult prea mult pentru varsta ta.

| SalvatoreLeon explică:

Multumesc pentru raspunsuri m-am odihnit am baut apa am luat vitamine calciu magneziu fructe legume si mi-a scazut acum am 15 cu 10 tot e mare dar e mult mai bine mi-sau mai desfundat putin urechile

| Alishia a răspuns:

Mi se pare o tensiune mare, cred ca ai luat cam multa cofeina pentru o zi, mai bine ai lua-o mai usor.

| Porttocalaaa a răspuns:

E o tensiune foarte mare! In general e bine de 11, 12 max. 13 straight face ai baut multa cofeina si de asta... eu zic mai bine sa consulti un medic, sau sa te odihnesti. happy

| Porttocalaaa a răspuns:

Este foarte mare... din cate stiu eu ideaulul ar fi de 11, 12 max. 13. straight face Ai consumat foarte multe cofeina, din aceasta cauza tensiunea ti-a crescut enorm. Sfatul meu este sa consulti un medic sau sa te odihnesti cateva ore bune. happy

| Maria_Karina_1997 a răspuns:

Ti-a crescut tensiunea intracraniana. Este o tensiune mare pentru varsta ta. Ai grija! happy

| AlinCristian91 a răspuns:

Este foarte mare pana acum ar fi trebuit sa-ti decoleze inima, dar depinde si de organism. ar fi bine sa nu mai bei si cafele si cola si energizante daca vrei sa traiesti o viata lunga