| Anonim0091 a întrebat:

Sal TPU, am auzit ca la farmacie se poate gasi ceva sampon impotriva matretii, am incercat clear anti matreata, head&shoulders acum folosesc syoss cu un balsam dar eu zic ca syoss imi face matreata.
Am matreata de... mult timp, si nu stiu ce sa fac am incercat tot ce am putut, si mama mi-a zis ca ea nu mai stie ce sa faca, mai este vreun tratament ceva ca sa scap de ea? incepe scoala si imi e o rusine de intru in pamant sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madabonyta a răspuns:

Eu am scapat de matreaza cu h&shoulders mentol...acum nu stiu de care ai folosit tu dar cred ca, mergand la un dermatolog, poti nimeri produsul farmaceutic potrivit pentru tine

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Sunt o multime de sampoane antimatreata la farmacie (Nizoral, Node, Blue Cap, etc), de la diverse firme (ex. Ducroy, Bioderma, etc), doar ca sunt cam scumpe. Pretul lor incepe cam de la 40 Ron in sus. Eu una am avut un esantion de sampon Node de la Bioderma si am vazut rezultate de la primele utilizari, doar ca esantionul e destul de mic si s-a terminat repede. Am intrebat la farmacie si mi-au spus ca e 45 Ron. Inca nu m-am indurat sa dau atata. Mi-au recomandat alt produs mai ieftin (Keto-Tis = 9Ron), dar inca nu am observat niciun rezultat (l-am folosit abia de 3 ori). Astept sa termin tubul si daca nu voi avea rezultate favorabile, imi voi cumpara un sampon Node de la Bioderma. Poti incerca si tu. Succes!

| Thatsnotmyname a răspuns:

Scalpul diferă de la o persană la alta, deci nu-ți pot spune cu exactitate că ceea ce-mi face bine mie, va acționa la fel și în cazul tău. Eu folosesc șamponul Gliss Hair Repair (varinata pe negru mi se pare cea mai bună) și ca balsam (cu toate că nu e chiar balsam) prefer placenta, pentru un păr mătăsos. Nu am avut probleme cu mătreața și voi continua să folosesc acest produs.
Totuși, îți recomand să mergi la un dermatolog, el îți va spune cu exactitate ce trebuie să faci pentru a scăpa de mătreață.
Succes! happy

| ツDiana a răspuns:

Incearca sa nu mai folosesti atatea sampoane. Poti face si de la asta, matreata.

| SweetSacrifice a răspuns:

Uite ce gresesti tu. Faci matreata daca schimbi asa des samponul.Tu daca vezi ca nu observi rezultate, imediat schimbi samponul.NU fa asta! Datorita acesteia tu faci matreata.
Head&Shoulders e bun si ajuta sa scapi de atreata.Eu zic sa te speli cu el, dar nu le mai schiba.Iti alegi saponul ala pe ala il folosesti, pana cand vezi ca scapi si chiar dupa, deoarece daca il schimbi asa des, nu te mira de ce ai matreata.

| izabel05 a răspuns:

Poti sa mergi la un doctor dermatolog sa te lamureasca... eu am scapat de matreata cu h&s mentol