| Diegoxyz a întrebat:

Am o intrebare ciudata.
Daca dai pumni in zona pectoralului poti sa deplasezi inima? Ma refer daca dai pumn în zona inimii daca afecteaza cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce ai mă nene, de ce ai vrea sa dai pumni in zona inimii, cui vrei tu sa i dai pumni?

| Diegoxyz explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nimănui, întrebam asa pentru mine laughing

| RAY a răspuns:

Ai acolo niste coaste care te apara sa afectezi inima, nu vad de ce ai face asa ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să provoci un șoc, care afectează, da, afectează.

| alina2k18 a răspuns:

Nu se deplaseaza, cel mult ii fracturezi oasele.
PS: vezi ca inima e mai pi șentru'winking cu varful orientat spre stangawinking

| Sonia822 a răspuns:

De cazut rinichi au auzit, de deplasat n-am auzit, insa poti sa o faci sa explodeze. Sau sa se opreasca. Deci infarct. Sop cardiac. Poate sa-i explodeze atriul, sau ventircolul, sau mai multe camere, sau sa se infunde si sa explodeze artera, vena cava superioara, arterele si venele pulmonare, trunchiul pulmonar al inimii, muschiul papilar, etc. Inima duce sangele la creier, execritand presiune asupra inimii, poate sa faca AVC la cap, se sparge un vas, se inunda creierul cu sange. Cand se sparge un vas, se sparg ulterior toate, ca la parbriz. Nu scapa nimeni. Daca opresti inima, nu se mai oxigeneaza creierul, trebuie sa ai curs de prim ajutor ca sa ai sanse mici de tot sa o pornesti, daca creierul nu primeste oxigen rapid, si vine salvarea, sa zicem in 7 minute (desi vine in o ora) el poate supravietui, dar va fi leguma, va sta doar pe aparate, si te duci la spital si-l intorci de pe o parte pe alta, sa nu faca escare, ii dai cu lingurita, sta cu catul intr-o parte si se uita la tine si nu i se deschide gura sa te injure.

| Alexandrionelu a răspuns:

Dacă ești coleg de celula cu Dragnea, poți sa încerci laughing

| Osneros a răspuns:

Există câteva cazuri de moarte din lovituri în zona sternului, dar nu prin deplasarea inimii.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Știu că afectează respirația, durează cam 30-60 de secunde până când persoana lovită reușește să respire iar normal, iar dacă lovitura este puternică poate produce oprirea inimii sau hemoragie internă.