| victor333 a întrebat:

Sal TPU am o problema cu nasul pe la 18 ani am inceput sa nu mai pot respira si am fost dependent de picaturi vreo 6 ani am fost la doctor si multi mi au zis ca ma deviatie de sept dar m am dus si am facut tomografie si am vazut ca nu era cazu unul mai breaz mi a zis ca i rinita vasomotorie iar azi am observat ca atunci cand ating nara stanga am tendinta sa stranut si mi lacrimeaza ochiul nu stiu poate atinge un nerv ceva sau e vreun vas de sange voi ce credeti ca este si cum s ar putea trata aceasta boala care ti face viata un calvar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este dependenta de picaturi de nas. Exact asa pateam si eu si se datoreaza vasoconstrictiei masive efectuate de picaturile de nas asupra vaselor de sange din mucoasa nasului. Exact asa pateam si eu, inclusiv lacrimatul si stranutul la atingerea mucoasei nazale. Intr-o vara am renuntat la picaturi pur si simplu. M-am chinuit cumplit. Vreo 4 nopti nu am dormit mai deloc (mici perioade de 10-15 minute, repetate). Inca 3 saptamani am avut mari dificultati ca nu puteam adormi de nas infundat, dar de-atunci (vreo 15 ani minim)nu am mai folosit picaturi

| victor333 explică (pentru Brigaela):

Ar fi bine ca pe viitor sa citesti cu atentie intrebarea nu mi mai pun picaturi de vreo 2 ani deci mai concentrata pe viitor te rog

| Brigaela a răspuns (pentru victor333):

Nu scrie nicaieri in intrebarea ta ca nu mai folosesti de 2 ani, asa ca esti iritat degeaba, fiindca tu ai formulat prost intrebarea. Inseamna ca ai ramas cu rinita atrofica de la excesul de picaturi de nas, ceea ce inseamna ca ai o sechela, Se va mai ameliora in ani de zile, mai ales daca mergi la salina regulat.

| victor333 explică (pentru Brigaela):

Nu dar scrie asa-am FOST dependent de picaturi- asa ca poate ar trebuie sa mai pui mana pe o carte de romana esti cam cruda...

| Brigaela a răspuns (pentru victor333):

Nu sunt cruda, iti spun un adevar. Am fost dependent poate sa se refere si la ziua de ieri. In fine, imi cer scuze daca am inteles gresit. Faza cu cartea de romana o iau doar ca pe o rautate gratuita a cuiva care nu e in stare sa-si recunoasca propria greseala.
Tinand cont ca pe langa faptul ca am vazut zeci de pacienti cu probleme asemanatoare induse de picaturi nazale si chiar eu am avut aceasta problea, ar fi inteligent din partea ta sa mergi la saline si sa te obinsuiesti cu problema pe care ti-a dat-o dependenta. Succes!

| victor333 explică (pentru Brigaela):

Sa ma obisnuiesc cuu pronlema pe care ti a dat o dependenta? ce fel de sfat e asta? in fine poate esti suparata pentru ca incerc sa te fac atenta o zi buna iti urez eu nu ti port pica sper ca si tu sa n o faci

| Brigaela a răspuns (pentru victor333):

E un sfat pragmatic si nu sunt deloc suparata, doar un pic deconcentrata de lipsa te de intelegere a situatiei.

| Chio9 a răspuns:

Pai tu cand erai mai mic iti amintesti sa te fi lovit la nas, de aduci acum in vorba deviatie de sept?

Eu am 19 ani de aproximativ 1 an am primit la fotbal un cot in nasp, perpendicular pe nas, atunci automat am fost diagnosticat cu deviatie de sept. Dupa inca vreo 3-4 luni ce am putut juca din nou si mi-a trecut frica am fost lovit din nou din lateral dar nu asa tare.
Acumtrage si u o concluzie cum pot eu respira, iar cand mai esti si un pic racit pff e groaznic.
Dar cu timpul m-am obisnuit sa respir pe gura.
E urat sa traiesti cu asa ceva, dar nu poti sa zici ca ai viata un calvar, gandeste-te putin la cei care au probleme mult mai grave. Deci nu te mai plange.
In legatura cu picaturile nu mai baga ca s-ar putea sa-ti fi iritat pe acolo cevalaughing
Asteapta 1-2 luni si vezi cu e.
Daca nu poti respira mergi la un doctor si sa te verifice iar in legatura cu deviatia de sept, aceasta poate fi tratata prin operatie.

Asa ca mai bine respira pe gura si pe nas cum poti numa.

Sanatate!

| victor333 explică:

Si inca ceva cand trag aer puternic pe nara atunci cand pot si ating din nou nu mai este asa de sensibila ciudat...