| Qwertyuop2389 a întrebat:

Deci nu mai suport...m-am saturat.Pur și simplu ma simt mort pe dinăuntru.nu mai simt afecțiune pentru nimeni, nu ma mai pot îndrăgosti de nimeni, efectiv, nu vreau sa mai am pe nimeni lângă mine. Stau si ma gandesc, si realizez ca in fata voi avea o viata la fel de trista cum am si acum.
Totul a inceput, de când am avut prima mea relatie.Asta se intampla in Aprilie.De fata aia mi-a placut mult, și am zis sa fiu impreuna cu ea.Treaba e ca e o fire mai bipolara și cateodata nici nu înțelegeam de ce se comporta diferit.
Ma rog, revenind la idee, am stat cu ea, am fost foarte fericit, cred ca era cel mai bun lucru de mi se întâmplase in viata vreodata.Pana când a zis sa ne despartim.Atunci a căzut ceru peste mine, m-a afectat foarte mult, iar de atunci perspectiva mea asupra vieții, s-a schimbat.
Am fost foarte suparat, nu mai aveam chef sa vorbesc cu nimeni, ma gandeam intr una la ea.Imi doream sa vina inapoi, îmi doream sa fiu iar fericit.A trecut ceva timp, am inceput sa am o frica.Ma simteam mereu fără chef și am realizat de ce, din cauza Tristeței pe care o aveam.Doar ca acest sentiment ma speria, ajungea peste tot. Oriunde ma duceam, era și sentimentul asta de frica, ma tot gandeam "dacă o sa ma plictisesc acolo" "iarăși nu am chef, ce ma fac" și tot felul de gânduri in felul asta.
Dupa care a inceput sa ma sperie gândul de a nu deveni gaylaughing) stiu e cam absurd, dar pentru mine era groaznic.Vedeam ca nu mai simt niciun sentiment de a place pe cineva, și ma speria gândul asta.
Ba chiar mi s-a mai intamplat recent sa mi fie frica de oameni sa nu fie falși ca sa ma rănească, sa vrea de la mine doar sa stea in preajma ca nu au cu cine sa iasa, sau mai stiu eu ce...
Pur și simplu nu prea mai vad rostul acestei vieți.Ma stresez in fiecare zi cu gânduri din acestea și nu pot sa scap de ele.Pur și simplu, m-am saturat.
Ce as putea sa fac sa revin asa cum am fost? Nu as vrea sa ma duc la psiholog, sunt cam multi bani de dat.
Da ți mi sfaturi va rog.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jouliete a răspuns:

Viata te va pune la încercare de multe ori, iar oamenii din jurul tau multi sunt nepăsători, falși sau rai, dar exista si persoane bune si trebuie sa stii sa le cauți, acele persoane nu te vor parasii ci vor ramane cu tine. Eu te sfatuiesc sa cauți bine si sunt sigura ca vei gasi. Dorul acesta ti-a pierit fiindca ai fost trădat cand tu iubeai foarte mult, ai simtit o durere puternica in acel moment, și ceva s-a rupt in tine, iar acum nu mai poți fii sigur pe nimeni și te înteleg. Sunt multe persoane in aceasta lume. "Unde e o plăcere se ascunde si o durere". Tu doar ai trecut o etapă a acestei mari vieți si ai invățat ca oamenii nu sunt toti la fel, sunt diferiti si asta ne face unici însă este si cauza certurilor noastre; prima relatie a ta a fost o experienta de unde ai aflat ca trebuie sa alegii mai bine persoanele cu care esti si sa nu fii doar tu indragostit de ele, fiindca te vor face sa suferi ori intentionat ori neintentionat. Acum nu mai poti simtii pentru nimeni nimic deoarece asa îti impuii inconștient ca sa nu mai suferi deoarece esti nesigur pe ceilalti. Trebuie să îti dai frâu liber fericirii și sa accepti trecutul, dar si sa înveți din el.

| Qwertyuop2389 explică (pentru Jouliete):

Mersi mult pentru sfaturi! Chiar ai fost de mare ajutor!
Dar asta e un fel de depresie sau ceva?
Am nevoie de psiholog?
Face parte din perioada adolescentei?

| Jouliete a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Toti decadem fiindca exista momente care ne pot afecta, si depresia este tot la fel doar ca mai intensa, tu ai avut un inceput de depresie dar iti revii, vei continua sa cresti si sa te îmbunătățești. Psihologul îți poate fii familia sau chiar un prieten. Aceste sentimente sunt primele pe care le simți si desigur fac parte din adolescenta si ne pregatesc pentru greutatile din viitor. Orice nu intelegi poti sa ma intrebi.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia aceasta prima relatie esuata simplu, ca un capitol din cartea vietii tale.
Trebuie sa te apuci de urmatoarele capitole, mai ai mult de scris!
SIGUR iti vei gasi noi partenere, avand in vedere ca, pe pamant sunt mai multe femei decat barbati. happy
Totul este sa lasi lucrurile sa curga de la sine, sa nu te tot gandesti la trecut si sa te deschizi spre noi prietenii, indiferent cum incep si cat dureaza.

Este momentul schimbarii, ai acumulat prima experienta cu o fata, vor mai urma si altele.
Trebuie sa-ti cauti si sa gasesti intre fete aceea exceptie care nu te paraseste si pe care nici tu nu vei dori s-o parasesti. Este mult de experimentat pana atunci, mai ai mult "de lucru"...winking

| BlackRose03 a răspuns:

Cred ca ai pus vreo 10 intrebari similare.
Nu-ti mai plange de mila,cel putin nu pe acest site si ia atitudine daca vrei sa se schimbe ceva.
Nu ai mai trecut prin asa ceva inainte.
Cred ca aceasta despărțire a fost in avantajul tau,poate te-a adus putin cu picioarele pe pământ.
Adevarat,sunt multi oameni falsi,nu trebuie sa-ti pui încrederea in oricine.
Viața nu e roz.
Bine ca ai realizat.
Faptul ca acea fata s-a despărțit de tine te-a facut sa-ti dai seama ca nu totul merge întotdeauna asa cum doresti.
Iti este greu sa treci peste,a fost o trauma pentru tine.
Dar datorită acesteia vei stii data viitoare sa nu te mai increzi asa usor in cei din jur si vei stii sa-ti alegi mai bine prietenii.
Vezi partea buna din acea despărțire.
Iti impui in subconștient sa te distantezi de toti si de toate ca sa nu fi rănit din nou.
Din greseli înveți.
Aceste experiente neplăcute te formeaza ca om si te ajuta sa iei decizia potrivita data viitoare cand te vei afla intr-o situatie similara.
Cred ca e mai bine asa...
Nu iti pune încrederea in oricine.
Dar asta nu e un motiv sa intri in depresie sau sa te opresti din a comunica cu cei din jur si sa nu te mai increzi in nimeni.
Doar ai grija cand decizi sa ai incredere in cineva si sa-l numesti "prieten".
Nu e sfarsitul,încearcă din nou.
Chiar daca se va intampla din nou si din nou nu te da batut, oricât de dureros sau sufocant pare a fi.
Odata ce iti pierzi increderea de sine devine dificil s-o recuperezi si atunci automat nu mai poți sa ai incredere in nimeni, pierzi lupta.
Tu esti ultimul in care ar trebui sa-ti pierzi increderea si esti propriu-ti si singurul prieten adevarat ce nu te va trăda vreodată.
Tu esti ultima-ti speranța.
Deci nu renunta la tine.
Daca faci asta vei reusi orice-ti propui.
Gaseste ce ai pierdut si recuperează acel ceva.
Nu stiu ce poate fi...
Doar tu stii.
Poate e incredere de sine, curajul de a merge mai departe, o persoana, bucuria de a te simti iubit si apreciat...sau poate toate.
Nu mai cere sfaturi, doar tu te poți ajuta în acest moment.
Tot ce trebuie sa faci e sa regasesti ce ai pierdut, dar mai întâi sa prinzi putin curaj, iar dupa totul vine de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa despãrtit de tine din cauzã cã ai devenit prea obsesiv de ea, te comportai prea frumos, ar fi trebuit sa o lasi mai moale cu ea, din cauza asta ai ajuns in stadiul acesta, macar acum ar trebui sã-ti dai seama cum sã te comporti cu alte fete, niciodatã sã nu pui pe cineva inaintea ta, mai ales o femeie, ele vin si pleacã viata ta trebuie sa fie la fel cu si fãrã ele.

| Illuminati2016 a răspuns:

Trebuie sa fii Forever alone

| Deserth a răspuns:

Pai cum sasi gaseasca? Eu ii propun sasi caute un baietas de cartier

Răspuns utilizator avertizat
| LilPeep a răspuns:

Tu macar ai avut prietena, you should be content with your lot

| Starla14 a răspuns:

Salut,
Te inteleg perfect, parca ma regaseam pe mine in ce ai scris tu.
Am avut si eu o prietena (prima), eu fiind un "ciudat" nu i-am acordat atentie in totalitate, desi o iubeam peste cap. Nu i-am dat vreun motiv de despartire, totusi ea a ales sa se desparata fara niciun motiv de mine. Am fost devastat, nu stiu cum am mai ajuns acasa in ziua aceea laughing
Ma dau pe mine ca exemplu : dupa 2 ani sau 3? nu am reusit sa gasesc alta fata (totusi nici nu ma grabesc sa gasesc) prefer sa o vad din nou pe aceea care sa ma atraga, desi este destul de greu. Fete gasesti, toata faza e sa iti placa tie de ea cu adevarat si viceversa (desi e destul de greu se vezi in sufletul altcuiva), cu siguranta se va intampla, daca nu ai timp de mai multe laughing
Probabil inca esti tanar 16-17 ani.
Despre rostul vietii (pe care nu-l vezi), citeste mult, descopera, gaseste-ti si exploateaza-ti pasiunile. Pe mine de exemplu pasiunile cred ca imi vor oferi mai multa bucurie decat o fata.
Psiholog nu-ti trebuie de aceea exista TPU, daca vrei sa mai vb da-mi un mesaj aici happy