| beautifulhouse a întrebat:

Sal TPU, dupa ce am fumat 2 ani m-am lasat definitiv,pentru ca observasem ca pierd multi bani si ca imi stric sanatatea,si e mai bine asa ma simt mai liber,mai sanatos, nu mai cheltuiesc bani pentru un amarat de viciu dar problema e ca vreau sa uit ca am fumat, cand imi aduc aminte de mine cu tigara in gura parca imi vine sa rad si sa plang in acelasi timp ca la naiba stateam cu o foaie plina cu tutun arsa si trageam..alta problema e ca colegi inca cred ca fumez si fac misto de mine si spun prostii ca cica de mos craciun vreau tigari,nesimtiti,cand eu vreau de fapt un telefon,un ceas si o carte,si ma cam enerveaza colegi ca faza e ca imi aduc si ei aminte ca am fumat, si vreau sa uit, deci ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Oricine face greşeli. Imeaginează-ţi, dacă nu fumai, acum nu mai ştiai lecţia pe care ai învăţat-o pe pielea ta, că nu e bine să fumezi. Acceptă că ai fumat, că te-ai deşteptat şi că te-ai oprit. De uitat nu vei putea să uiţi niciodată asta.
Acum, în privinţa colegilor, ignoră-i. Dacă vreunul zice ceva, te poţi apăra foarte simplu, zicându-i că sunt plămânii şi banii tăi, nu ar trebui să aibă ceva cu asta. Sau pur şi simplu lasă-i în pace, dacă ei văd că pe tine nu te enervează remarcile lor stupide, o să se oprească relativ repede.
Gândeşte-te că ai făcut o alegere potrivită, şi ar fi fost mult mai nasol dacă ai fi continuat să fumezi, deci felicitări! Consideră această etapă a vieţii încheiată şi du-te mai departe, nu sta să te uiţi în trecut. Aruncă tot ce ţi-ar putea aduce aminte de tine fumând (vreo scrumieră prin casă, poze în care eşti cu ţigara, eventualele ţigări ascunse pe undeva, orice) şi nu te mai gândi la asta!

Răspuns utilizator avertizat
| DakotaRoyse a răspuns (pentru beautifulhouse):

Obişnuieşte-te cu lipsa asta de bun simţ, pentru că din păcat o vei întâlni tot mai des în viaţă, la nivele tot mai fundamentale de gândire. Când tu ai puţin bun simţ, lumea pare plină de proşti, şi va trebui să te lupţi cu asta. Omului prost i se pare mai interesant să judece pe altul, crede că are dreptul şi puterea să facă asta, înainte să se uite la el însuşi. Din nefericire, nu le poţi face altceva ăstora decât să-i ignori. Măcar aşa vezi cine merită şi cine nu să stea pe lângă tine, sau vezi pe lângă cine merită tu să te învârţi.
Îmi pare rău să aud că treci prin asemenea chestii banale, dar care te stresează la culme, dar fii puternic, te-aşteaptă încă mulţi din ăştia, şi nu poţi să te stresezi la nesfârşit din cauza lor happy

Răspuns utilizator avertizat
| DakotaRoyse a răspuns (pentru beautifulhouse):

Majoritatea oamenilor sunt aşa, efemeri şi superficiali. Foarte superficiali, n-au nicio rădăcină nicăieri, şi se duc după cum sufla vântul. Nu te poţi aştepta la nimic bun de la genul ăsta de oameni. Aşa că îndepărtează-te de ei happy

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Chiar e foarte bine ca ti-ai dat seama ca fumatul iti face rau.Nu asculta de gura lumi asa e toata lumea perfesc si vorbesc dar cand e vorba de ei nu mai comenteaza nimic.Trebuie sa fi fericit ca ai reusit sa te lasi si sa iti traiesti viata bine uitand de trecut.Bafta