| AlinMarcus a întrebat:

Marți mi-am rupt mâna (încheietura) la fotbal și am fost să mi-o pună în ghips, după 2 zile mi s-au umflat degetele și s-au învinețit puțin. Va rog ajutați-ma! Sunt foarte speriat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O oarecare umflare este normala cand se pune ghipsul.
Daca nu se dezumfla nici daca pui compresa de apa rece (pe antebrat si pe degete), ar trebui sa mergi inapoi sa verifice pozitia de fixare cu ghipsul.
Poate ghipsul strange prea tare sau sa fie miscat osul din pozitia corecta.

| Bubbleuh a răspuns:

Du-te inapoi la doctor si spune-i ase: "COAEEEE, AI STRINS PREA TARE GHIPSU TUTI DUMNEZEII TAI!", si blegu o sa-ti puna altul, sau se va uita daca ai vreo infectie.

| BigBadWolff a răspuns:

Nu te speria, degetele sau invinetit din cauza ca nu le folosesti sau din cauza ca circulatia sangelui a fost ingreunata din cauza gipsului... Sfatul meu e sa vorbesti cu un ortoped despre asta.