Întrebare recomandată | Alia38123 a întrebat:

Sal TPU.
Niște remedii de răceală, va rog?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Otet de mere cu miere si lamaie. Garantat!

| Adry05 a răspuns:

Apa plata cu lamaie, ceaiuri : https://livadacuceai.ro/......munitatea, consuma KIWI, stai cat mai mult in pat si dormi.

| Violleta2022 a răspuns:

Multa, foarte mulat vitamina C, ca sa-ti stimuleze sistemul imunitar. cate 3 gr la fiecare 3 ore, ajungand 15gr/zi timp de 1 saptamana, iti ridica sistemul imunitar foarte mult.
Dupa care se continua cu 6-8gr/zi, pana la 2-3 luni, ca sa nu mai ai probleme deloc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ceai cu lamiie si miere, usturoi dimineata si la prinz la masa. Cel putin un catel MARE si a draq de iute.

| NLS a răspuns:

Coldrex,
aspirina,
ceai cald (fructe de padure, sau de soc, macese, zmeura) cu lamaie si foarte putina miere (proprietatile curative ale mierii sunt distruse peste 37-40 grade Celsius)
bai "fierbinti" la picioare (cat de mult suporti),
inhalatii pentru desfundarea sinusurilor,
"creion pentru nas",
Si ghimbir ras+ miere+suc de lamaie, lasat la macerat 2 zile

Daca te doare si gatul, tinctura de propolis (picaturi, spray.)

| ziftode a răspuns:

Vaccin anti-gripal, preventiv, deja esti bolnava, atunci data viitoare
am auzit o tona si jumatate de povesti de groaza, insa acum 4 ani am facut gripa (nu raceala) si o luna intreaga m-am simtit de parca as fi fost batut RAU, asa ca mi-am bagat piciorul grupa mare si de atunci imi fac vaccin

daca esti deja bolnava, cel mai mare ajutor e de la vitamina C, eu iau cutie de 100 de pastile la 1g (1000mg) pastila si iau doua pastile pe zi, doza zilnica recomandata ar fi 1275mg maxim, dar la 40 de banuti pastila mi se rupe, iar vitaminele nu au efecte secundare, poti sa iei cate vrei, ce este peste pur si simplu nu se absoarbe... si inainte ca unii sa sara in sus, a mai fost discutie despre asta si le-am cerut sa imi arate link cu "supradoza de vitamine"... s-a facut liniste mormantala

| JackR a răspuns:

Vin fiert si "aspirina saracului". Nu stiu daca neaparat trece raceala, dar macar iti ridica moralul!

| ALGator a răspuns:

Raceala e produsa de virusi. Pentru virusi singurul remediu este asteptarea.
Exista remedii pentru efectele momentane ale racelii cum ar fi dureri sau febra peste limita admisibila. Iti poti indulci viata asteptind sa treaca. Daca esti un dur, poti sa nu iei nimic. In timp ce tu te uiti pe TPU, FB, lucrezi sau dormi, organismul lupta.
Daca iei calmante, citeste prospectul pentru administrare, efecte secundare si contraindicatii. Unele "medicamente" care se vind sunt doar vrajeli. Se insinueaza ca "naturist" inseamna "eficient". In realitate, medicatia clasica si cea naturista sunt doua linii paralele care eventual se mai curbeaza pe ici pe colo ca sa se atinga. Medicamentele naturiste sunt si ele un alt biznis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lamaie cu ghimbir si miere, scortisoara cu lamaie si miere, paracetamol, vitamina C, suc de portocale, supa clara cu mult ghimbir si usturoi etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În funcție de ce ai se dau medicamentele, trebuie să te duci la medic, dar dacă te doare capul sau îți curge nasul, știi tu, ceva ușor, folosește pentru nas un Bixtonim xilo aroma, pentru dureri de cap nurofen, pentru durere de gât merge un decasept oricând, tot pentru nas este sinupret, repet, trebuie să știi ce ai ca să iei ceva, astea sunt doar pentru răceli ușoare dar este bine să mergi la un control ca să te asiguri că iei ce trebuie

| alexwahl a răspuns:

Bei un paracetamol, nurofen sau ceva de raceala si un pahar de ceai de menta cu miere si lamaie. Apoi, intr-un lighean pui un 100g sare, iar dupa aceea torni 5-10 litri de apa calda spre fierbinte.Sa si spui maine seara daca mai esti racit.

| Nevroza a răspuns:

Un pliculet de hapciu de la Fares e de ajutor. Deasemenea poti incerca pliculete Fervex si Theraflu. Daca te doare in gat, cumpara niste pastile Decasept cu albastru de metilen, face minuni, mai ales cu epidemia asta! Bafta!

| georgyanaaa a răspuns:

Un mic control la medic si niste pastile de raceala de la farmacie si ceai cu lamaie sau teraflu, coldrex de raceala

| alexandruanghel a răspuns:

Dus fierbinte

| WolfYTB a răspuns:

Paracetamol sau modafen.
Plus ceai cald

| Bogdiy14 a răspuns:

Bioflu plus. In 2 zile trece orice, e mai bine sa continui sa iei pastilele 2-3 zile dupa ce iti trece.

| roanunt a răspuns:

Eu folosesc ca si remediu tinctura de propolis, dar luata preventiv pe timp de iarna. 20 picaturi/zi.

| porcarumadalina a răspuns:

Ceai cu lamie, daca nu ai febra o baie calda.
Cumparati septolete pastile sau de ala care stropesti in git.
Cit mai multe lichide sa bei

| Kawaii123 a răspuns:

Ceai, supe calde, coldrex, fluimucil

| Ary93 a răspuns:

Paracetamol,vitamina c si multe lichide pentru a te hidrata

| PowerOfReich a răspuns:

Ceai de galbenele cu lamaie si ghimbir, supe calde si consuma usturoi, cel mai puternic antibiotic natural, nu-ti distruge flora stomacala, plus multa odihna. Insanatosire grabnica!

| AnonimulR3kter666 a răspuns:

Ce raceala? Du-te la medic cel mai bine.

| Madalin_Ionita_1994 a răspuns:

Du-te la doctor cel mai simplu big grin nu toate medicamentele iti priesc.

| beatricedebonacieux a răspuns:

Bea ceai fierbinte sau lapte .....si in general cit mai multe lichide.
La fel poti sa faci un compres cu miere pe piept si pe spate pe timpul noptii.Insanatosire grabnica.

| Junior_Aurel_1988 a răspuns:

O frectie cu spirt, un ceai din Ghimbir, face minuni! Un somn adanc, si a 2-a zi esti ca nou!