| Mariodenisa1998 a întrebat:

Sall bună lume am avut un accident și mi-s-a rupt osul din zona bicepsului și vreau sa știu de la persoanele care au suferit o ruptura de Os cât de bine si-a revenit după recuperare și dacă o sa mai fie ca pana sa îți rupă osul, am auzit fel și fel de păreri cer și părerea voastră.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de mai multi factori. De unde e ruptura, de cum e ruptura, de cita grija s-a avut de locul respectiv pana sa fie pus in ghips, de cit de mult s-au respectat indicatiile medicilor in ce priveste gipsul, stiu unii care il dadeau mai repede jos, fara sa se gindeasca la urmari, de perioada de recuperare, daca ea trebuie sa existe. Tatal meu si-a facut praf genunchiul de pe urma unei cazaturi de pe bicicleta in viteza la 65 de ani, a trebuit operat, a reusit operatia, i-au pus tije, si doar cateva dureri a mai avut un timp dupa, insa dupa vreo 2 luni s-a refacut complet. Acum are tijele in genunchi, dar nu vrea sa si le scoata, printr-o alta operatie, care poate fi riscanta, genunchiul fiind o zona sensibila, pentru ca acum totul e perfect, merge ca inainte. Desi nu a facut tratament de recuperare dupa, chiar daca trebuia. Iar la polul opus, am cunoscut tineri care de pe urma unor simple rupturi, au facut complicatii pentru ca nu au avut grija de ce li s-a intimplat.

| nashu40 a răspuns:

Buna.
Iti spun din start ca voi fi sincer cu tine...de fapt asta si astepti, nu?
Am avut si eu fractura de umar in urma unei cazaturi pe gheata.
Conteaza foarte mult si ce varsta ai. Daca ai pana in 21 e bine, pentru ca pana in 21 de ani oasele inca se dezvolta si altfel se sudeaza mai bine. Sunt cazuri insa si de persoane de peste 70 de ani cu fracturi de os, care s-a prins fara probleme.
Totusi, indiferent de caz, osul nu va mai fi la capacitate maxima niciodata. Asta e. Va fi undeva intre 75-95%, depinde de persoana, de stilul de viata, de sanatatea si imunitatea respectivei persoane.
Cu recuperarea trebuie sa insisti la maxim, cu dintii stransi. Doare la fel de mult ca atunci cand ai rupt osul, sau chiar mai rau. Eu sunt inca in prima saptamana cu recuperarea...si am niste dureri groaznice. Bine, normal, depinde si de os. La mine umarul e extrem de solicitat. Osul tau poate nu chiar asa de solicitat.
O revenire cat de cat se face cam intr-o luna, iar o recuperare la linie, ca sa zic asa, cam in 3-4 luni. Depinde cum insisti cu exercitiile.
Iar o recuperare sa spun asa completa se face cam in 4 ani.
Totusi, asa cum mi-a spus si mie toata lumea, iti spun si eu : toata viata te va durea cand va fi vreme rea, ploaie de exemplu.
Iti doresc mult curaj si sanatate maxima!