| OOOLEOOO a întrebat:

Sall cam acum 4 zile mi-am pus ochelari de vedere, vad foarte bine prin ei, dar e o problema ma simt cam ametit dupa ce ii port cateva minute, ma simt ciudat si ametit, vreau sa stiu daca e asa pana ma obisnuiesc sau au probleme ochelari :-s

Mersi. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pisiiii a răspuns:

Si eu cand mi-am pus ochelari aveam ameteli si asa, si m-am dus din nou la oftalmolog sa ma lamureasca.M-a asigurat ca in maxim 2 saptamani vor isparea ametetelile...si asa a fost.Deci te asigur ca si tie iti vor trece pana se vor obisnui ochii cu lentilele :*:*

4 răspunsuri:
| CCarmencita a răspuns:

Este normal sa ai usoare ameteli la inceput, dar ca sa fii impacat/a, mergi si verifica-i la un alt centru de optica medicala, sa vezi daca montajul respecta reteta.

| Madalinaaaaaaaa a răspuns:

Pai de exemplu asa mi-a fost si mie prima data... daca e prima data cand porti ochelari incearca sa te obisnuiesti cu eibig grin Asteapta o saptamana 2big grin si dupa aia... daca tot iti este asa incearca sa te duci iar la dosctorbig grin sper ca te-am ajutatbig grin

| vladyy a răspuns:

Salut! Eu port ochelari de vreo 12 ani si la fiecare an ii schimb si asa patesc si eu in primele zile pana ma obisnuiesc cu eibig grin. In cateva zile o sa fie bine.

| Ovidiu_Vâlcan_1971 a răspuns:

E normal sa te simti asa. Te vei obisnui in putin timp. Atunci cand nu vor mai fi probleme, efectul va fi invers, vei ameti cand vei renunta pentru putin timp la ei. Daca totul persista pentru mai mult de doua, trei saptamani, atunci este indicat sa-ti stabiliesti o noua dioptrie printr-un alt control la oftalmologie...Fii linistit, totul va fi bine.