| Coss777 a întrebat:

Sall nu stiu dc am gatu uscat, simt usturime am luat Panadol, Septolete, Streptlis nimic nau efect cum pot sami revin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bikergirlr6 a răspuns:

Incearca sa faci gargara cu apa cu sare... cam o cana in fiecare seara. eu o saptamana nu am mancat nimic din cauza gatului si nu mi-a trecut cu nimic pana am facut astawinking sper sa te ajute :*

3 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Mie cel mai bun mi se pare Tantum Verde spray. Pulverizezi in gat si nu mananci sau bei cel putin 20 de minute dupa. Multa sanatate!

| Veme a răspuns:

1. poti continua cu septolete si/sau strepsils inca 2-3 zile. Usturimea nu trece instantataneu, mai trebuie sa suferi putin.
2. daca nu suporti sa suferi poti lua un antiseptic care sa fie si anestezic in acelasi timp. Orofar, Hexoraletten. Acestea iti vor lua durerea instantaneu (din cauza anestezicului) si iti vor lua si cauza durerii (infectia, banuiesc virala) in doua trei zile.

| lixu16 a răspuns:

Pate fi un microb care se poate sa il fi contractat de la scoala (daca e cazu) sau chiar de la un spital( fie ca ai fost chiar si in vizita ) In concluzie cel mai bine mergi la medicul de familie care iti va da o trimitere la ORL sau poate iti spune chiar el ce e de ***.
Nu te speria nu e un capat de tara, multa sanatate!