| Jack9 a întrebat:

Sall,oare de ce imi transpira palmele si talpile, ce pot sa fac? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tehno125482 a răspuns:

Consultul dermatologic este necesar, acesta stabilind si oportunitatea consultului de alte specialitati - endocrinologie, medicina interna etc. In functie de rezultate se poate recurge la un tratament, variantele incluzand fie produse administrate extern, fie proceduri care pot include administrarea pe cale injectabila de toxina botulinica.
Mihaela, din Focsani: „Va rog daca ma puteti ajuta cu sfatul unui specialist intr-o problema nu foarte grava, dar foarte deranjanta. Imi transpira foarte tare palmele, efectiv imi curge transpiratia de pe ele. Este deranjant, chiar jenenat uneori. Care ar putea fi cauza? Nu sunt grasa, ci chiar slabuta deci nu pot sa spun ca e din cauza kilogramelor in plus. Care ar putea fi cauza si ce tratamente exista pentru aceasta problema? Am inteles ca ar ajuta injectiile cu Botox: e adevarat? Va multumesc".
Dr. Corneliu Dobre, Clinica de Dermatologie a Spitalului „Sf. Spiridon" Iasi: „In primul rand, trebuie sa va prezentati la medic pentru un consult de specialitate. Cauzele pot fi multiple. Transpiratia abundenta a mainilor poate fi data de un numar mai mare de glande sudoripare, ceea ce se intampla foarte rar. Numarul de glande sudoripare este relativ constant inca de la nastere. Sporirea numarului acestora nu poate avea loc peste noapte, ca in cazul dumneavoastra. O alta cauza a transpiratiei abundente a mainilor si picioarelor este secretia in exces a acestor glande care de multe ori denota o hiperactivitate tiroidiana, in general la persoanele agitate si foarte slabe. Poate exista o hipersudoratie si la persoane la care functia tiroidiana este normala. Hipersudoratia poate merge de la o simpla senzatie de maini umede si reci si poate fi foarte deranjanta subiectiv, dar mai putin perceputa obiectiv de cei din jur, pana la forme grave la care transpiratia curge efectiv de pe palme. Aceasta suferinta este deranjanta ca aspect estetic, cat si comportamental. Consultul dermatologic este necesar, acesta stabilind si oportunitatea consultului de alte specialitati (endocrinologie, medicina interna etc).
Ce metode de tratament exista
Exista mai multe metode de tratament. Produse care reduc secretia sudoripara cum ar fi cele ce contin oxid de zinc, talc, formol, administrate extern dupa consultul si la recomandarea medicului. Un alt tratament este cel cu substante ce blocheaza temporar (3-6 luni) secretia glandelor sudoripare. Din grupul acestora, cel mai frecvent utilizata este toxina botulinica sub forma injectabila conditionata special in acest scop. Cercetatorii au descoperit ca injectiile cu Botox sunt un mod eficient de tratarea a hiperhidrozei prin „blocarea" nervilor care declanseaza glandele sudoripare. Totusi, injectiile cu Botox nu reprezinta un tratament care sa vindece. Poate fi nevoie de mai multe injectii pentru a ajunge la rezultatul dorit. Tratamentul poate fi dureros, iar rezultatele dureaza doar aproximativ 4 luni. In plus, desi injectiile cu Botox opresc transpiratia, nu previn insa aparitia mirosului neplacut al corpului. Un tratament mai simplu si mai putin costisitor este bazat pe folosirea curentului electric de joasa tensiune (bai galvanice pentru palme si plante). In aceasta procedura, un dermatolog foloseste un aparat electric pentru a introduce un curent de joasa tensiune la nivelul zonei afectate. Desi nu este dureroasa si este relativ sigura, in unele cazuri poate sa nu fie mai eficienta decat un antiperspirant topic. Inchei prin a sublinia ca hiperhidroza (transpiratia in exces) ramane o boala greu de controlat, cu conotatii psihice speciale, legate de integrarea sociala a pacientilor".
Cauzele transpiratiei excesive (hiperhidroza)
* Ereditatea: unele persoane mostenesc tendinta de a transpira excesiv, in special pe palme si pe talpi;
* Unele alimente si bauturi: consumarea de bauturi fierbinti si a celor care contin cafeina sau alcool pot determina transpiratie, la fel ca si ingerarea de mancaruri foarte iuti;
* Anumite medicamente: medicamentele care pot determina transpiratie in exces includ antipsihotice folosite pentru tratarea tulburarilor mentale, morfina si doze in exces de hormon tiroidian, tiroxina. Analgezicele cum ar fi aspirina si acetaminofen determina, de asemenea, transpiratie in exces;
* Menopauza: femeile care intra la menopauza pot avea bufee - cresterea temperaturii corpului insotita de transpiratie si senzatie de caldura intensa - din cauza scaderii nivelului de estrogen. Unele femei se pot trezi noaptea foarte transpirate pentru ca apoi sa aiba frisoane;
* Nivele scazute de hormoni masculini: barbatii cu nivel scazut de hormoni masculini, testosteron sau cu hipogonadism - determinat de reducerea functionarii testiculelor - pot, de asemenea, sa prezinte bufee;
* Hipertiroidism (functionare in exces a tiroidei): uneori glanda tiroida produce cantitati in exces de hormon numit tiroxina. Aceasta afectiune poate avea o serie de semne si simptome: pierdere in greutate, puls rapid si neregulat, nervozitate si sensibilitate la caldura. De asemeni poate determina aparitia unei transpiratii in exces;
* Hipoglicemia (nivel scazut al glucozei in sange): aceasta apare cand nivelul de glucoza din sange scade sub un anumit nivel. Este mai frecventa la persoanele cu diabet care isi administreaza insulina sau iau medicatie care creste secretia proprie de insulina. Semnele si simptomele precoce includ transpiratia, tremuraturi, stare de slabiciune, senzatie de foame, ameteli si greturi.

3 răspunsuri:
| FTLStyle a răspuns:

Te dai cu antiperspirant laughing

| damianul22 a răspuns:

Ori e prea cald, ori ai emotii.

| ioana123I a răspuns:

Probabil ai probleme cu glandele. Se găsesc diferite creme în comerț pentru transpirație, încearcă-le!