| Lovwly a întrebat:

Am 14 ani si de ceva vreme am ameteli mai tot timpul, ma simt non-stop extenuata, am stari de voma si greata, si plus de asta uneori simt ca nu mi se umplu plamanii cu aer. Respir, dar respir destul de greu. mi se pare ca nu imi ajunge oxigenul. Am 46 kg, nu mi-am inceput viata sexuala (nu's gravida), nu mi-a venit ciclul. Credeti ca este din cauza asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Problemele acestea NU se datorează faptului că nu ţi-a venit încă prima menstruaţie/menarha.

Poate fi vorba de o anemie, o lipsă de vitamine ( calciu, magneziu, etc. ), sau altele...

Cel mai indicat ar fi să MERGI la medicul de familie pentru investigaţii/analize suplimentare!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| Just4Joker a răspuns:

Nu-ti ajunge oxigenu'?
21% este de ajuns pentru toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu este din cauza ca nu ti-a venit ciclul.
Poate ai o anemie, o carenta de minerale, vitamine in organism.
Mergi la medic pentrun niste analize.
Sa te faci bine.
Te pup!

| Lovwly explică:

Cred ca am descoperit cauza ametelilor mele. Cred ca aveam SPM pentru ca la doua zile dupa mi-a venit ciclul. Eu sper sa fie doar atat si sa nu fie nevoie sa merg la doctor.