| Nedelcu_Carlos_1990 a întrebat:

am 14 ani si mananc pe zi cam doua paini consistente, am cam 1.67 inaltime si 58 kg vreau sa stiu daca este sanatos asa ceva raportat la varsta si kg... sport fac, alerg cam 2 ore pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raportul dintre greutate si inaltime este mai mult decat ok. Sfatul meu este sa renunti sa consumi atata paine (banuiesc ca este paine obisnuita) si inlocuieste-o cu painea integrala, cu seminte si cereale.Vei vedea ca consumand astfel de paine, vei scadea si numarul feliilor consumate si aceasta este mult mai sanatoasa si satioasa.

Iata cateva informatii:

http://www.velpitar.ro/grau-intreg/

Este bine ca faci miscare 2 ore pe zi, perfect chiar!

Mult succes!

11 răspunsuri:
| ÎnȚeLePTU1 a răspuns:

Esti in crestere. Iti vine foame mai des nu stiu laughing), oricum nu cred ca cele 2 ore pe zi iti face pofta de mancare.

| Azre a răspuns:

O pâine ar trebui să fie de ajuns! eu mănânc o pâine în 3 zile!

| Felys a răspuns:

Inlocuieste painea cu mai multe legume, momentan esti in crestere dar iti formezi dependinta de paine si cand te vei oprii de crescut te vei ingrasa foarte mult, incearca pe cat posibil sa reduci painea, sportul e bun dar nu este suficient, si alimentatia conteaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Eşti foarte bine cu greutatea.
Încearcă să te menţii în continuare aşa.
O alimentaţie echilibrată şi multă mişcare zilnic.
Te pup!

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

De alergat este bine si vreau sa te incurajez sa faci asta in continuare, dar incearca sa mananci paine mai putina ca degeaba faci sport daca mananci paine multa

| Marzipany a răspuns:

Painea ingrasa, dardaca iti place atat de mult, mananca paine neagra! Daca ai Kaufland in oras, iti recomand chifleleWeilenmeister:niste chifle mici, peo parte mac si susan, pe cealalta parte seminte:doua chifle si un iaurt la micul dejunsunt geniale si nu ingrasa!

| madii4 a răspuns:

Nu mai manca atata paine
Cand vei creste vei regreta!
Painea ingrasa foarte mult

| Sultanul07 a răspuns:

Salut nedelacu vreau sa-ti spun ca nu este sanatos cea ce faci ar trebui ca in fiecare dimineata sa te scoli sa alergi dupa care faci gimnastica dupa care merigi cu bicicleta dupa care joci fotbal baschet handbal hokei sau alt sport

Răspuns utilizator avertizat
| Sultanul07 a răspuns (pentru tputputpu123):

Sa nu mai intrati niciodata pe TPU e o minciuna

| Mínoràá a răspuns:

Nu ești așa gras. te mai abți și tu, și mie îmi place pâinea da nu exagerez, mai bine mănânci pâine prăjită.