| anonim_4396 a întrebat:

Am foarte multe cosuri si nu stiu cum sa scap de ele. Multe sunt pe frunte si mai am pe spate foarte multe. Ceva idei cum sa scap de ele? Dar nu medicamente si altele. vreau leacuri babesti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eloisa a răspuns:

Salut...
Se pare ca nu sunt singura care are aceasta problema :|...
Deci eu am auzit ca exista un sapun special pentru problema aceasta numit Zineryt. Acest produs se gaseste la farmacie, dar toata lumea spune ca e prea scump (la pret) de aceea trebuie sa-ti faci intai programare la doctorul tau de familie si el iti va 'micsora', sa spunem asa, putin din acel pret. :D (eu cred ca e de folos pentru ca si sora mea mai mare l-a folosit cand avea si ea probleme cu cosuri. :D

Dar mai sunt si cateva "retete pentru cosuri" :) :

http://www.ziare.com/......or-1087857

Eu pe asta am incercat-o si a mers un timp, dar dupa aceea au aparut din nou cosurile. :D

Sau o reteta destul de folositoare:

-1 lingurita de scortisoara cu 3 lingurite de miere si aplica masca pe ten... Tine masca pe fata o noapte, dar masca trebuie repetata macar de 2 ori pe saptamana cel putin timp de 1 luna jumate...

(Iti spun de acum... daca incerci masca cu miere mai bine stai cu ea ziua nu noaptea, fiind ca o sa te trezesti cu patul plin de miere :))...ti-o spun din experienta :)) :-* )
Te-am pupat :)

3 răspunsuri:
| Xennofull a răspuns:

Incearca sa faci o crema din:maioneza, o aspirina, smantana.e f. buna la mine a mers.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele mai eficiente tratamente naturiste impotriva cosurilor sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.Ideal ar fi ca acestea sa fie aplicate de doua ori pe zi: seara, inainte de culcare(si le lasi sa actioneze pana a doua zi)si dimineata, dupa curatarea fetei.In schimb, rezultatele depind de fiecare tip de ten in parte.Va aparea o senzatie de usturime sau de mancarime,dar este cat se poate de normal.
Pentru spate,foloseste spirtul, nu ar trebui sa fie nevoie de mai mult(intrucat este protejat de praf si de alti factori care ar putea duce la aparitia cosurilor, spre deosebire de fata).Il poti folosi si pentru fata.Numai bine.

| LetMeTalk a răspuns:

Eu am incercat astfel si mi-a reusit: pui intr-un pahar niste tarie (gen wisky sau altceva) apoi adaugi niste lamaie(picaturi). dupa care imbibi niste vata si iti dai pe cosuri (local).o sa-ti ia din roseata, apoi o sa se usuce.
Ti-ar trebui si o mixtura de la dermatolog.Si sa nu folosesti fond de ten in exces pentru ca o sa-ti iasa si mai multe.
Baftaa:*:* fundita?big grinbig grin