| 1DobreMihai1 a întrebat:

Sall TPU, am urmatoarea intrebare:
Atunci cand joc fobal sau ma joc cu mingia si transpir inseamna ca slabesc?
Pentru ca am citit desprea transpiratia in sauna si toate duceau ca atunci cand slabesti elimini doar apa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Elimini săruri, vitamine, toxine, etc., prin transpirație.
Slăbirea are loc când ai un consum mai mic de calorii decât efortul fizic pe care îl depui!
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, daca traspiri slabesti.

| WeAreSmart a răspuns (pentru OnuOnulică):

Cine ti-a spus asta? laughing la biologie am invatat ca prin transpiratie se elimina apă, uree şi minerale, nu si grasimi, cand apa este aliminata aceasta intra in contact cu pielea si aerul si se evapora efectul fiind de racire, grasimile raman la locul lor pe burtica laughing

| pietrean a răspuns:

Daca transpiri,nu inseamna ca slabesti. Elimini apa din organism impreuna cu minerale. Sportul impreuna cu o alimentatie potrivita, duce la "eliminarea grasimii" de pe fund, de pe coapse, mai ales de pe burta, de pe artere.

| WeAreSmart a răspuns:

Transpiratia duce doar la eliminarea apei pentru ca organismul sa-si patreze temperatura normala de aceia sauna nu ajuta la slabire, dar cand joci fotbal organismul este activ deci creste masa musculara si grasimile se transforma in energie, deci transpiratia nu e cheia slabirii, doar sunt elimnate apa si substante nefolositoare (transpiratia mai e si o cale de excretie)
grasimea ramane la locul ei pana cand nu vei face miscare laughing

| Neya a răspuns:

E adevarat, daca vrei sa slabesti din grasime, nu bea apa 2 ore, iar daca vrei sa se intareasca musculatura, mananca imediat dupa ce ai facut sport. Asta e ce am citit eu.happy