| n0ss a întrebat:

cine poate sa imi spuna un program de alergat pentru slabit si rezistenta, nu am rezistenta de loc
dau funddaaaaaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| delya91 a răspuns:

Asa zisele "programe" nu sunt standardizate, deci, fiecare organism are specificitatea lui metabolica. Ar fi bine sa faci niste analize medicale(uree, colesterol, glicemie, leucocite, timol, eventual o hemograma completa, precum si un test de capacitate pulmonara).
Functie de aceste rezultate, un endocrinolog iti va putea recomanda un eventual program/regim pentru slabit, ma refer la greutate, si un alt program pentru rezistenta fizica la efort, banuiesc ca la asta te referi...Chestiile cu "sala de fitnes" nu sunt recomandate, sunt pentru snobi care n`au ce face cu banii sau pentru fite, zau, nu e cazul sa te joci cu sanatatea!

| Ponea_Dragos_1992 a răspuns:

Corpul omenesc uman functioneaza cu oxigen asa cum o masina functioneaza cu carburanti.cel mai bun program pentru stlabit si rezistenta este alergatul.atunci cand alergi ti se intampla la un moment dat sa ai impresia ca ramai fara aer, dar nu te speri deoarece este un fenomen normal sa se intample pentru ca muschii tai au nevoie de un plus de oxigen. corpul intampina aceasta nevoie si pompeaza sange cu oxigen in muschi. programul ti-l faci tu singur cat da alergi pe zi,. deci alergatu este cel mai bun program

| loko1992 a răspuns:

Deci "grasule" (era o gluma) tu doresti un "program" dupa cum ai spus insa rezistenta nu sta la baza unui program si mai degraba la urmatoarele : mananci numai legume ( varza in special ) evita merele rosii!
fa-ti un abonament la o sala de fitnes si inca ceva EVITA PAINEA Alba! ( consuma in special paine neagra facuta acasa cu 50 cl bere neagra ) acesta este regimul urmat de mama si a dat roade... intr-o luna 7 kg date jos

| ansassisia a răspuns:

Ia in fiecare zi vitamine...Sau poti sa faci cum fac eu: mergi cu rolele sau cu bicicleta in parc. E amuzant si totusi te ajuta sa slabesti. Sper sa te ajutebig grin