| anonim_4396 a întrebat:

de sambata dimineata m-am trezit cu o durere de burta apoi am facut diaree de 4 ori apoi parca simteam o senzatie ciudata nu de ameteala dar ceva de genu imi puteam tine echilibru numai ca era o senzatie indentica. Apoi duminica dimineata cand m-am trezit aceleasi simptome diaree de data aceasta de 2 ori ( si foarte mult ) luni la fel. astazi iarasi numai ca nu era diaree ( apa chioara ) era ceva mai tare ( moale) si am ajuns acasa aveam febra 37 fix si iar senzatia aceia ca una de ameteala. am stat in pat mi-a trecut durerile de burta si diareea insa a ramas senzatia aceea ca de ameteala. precizez ca nu ma doare nimic e o senzatie cum m-asi fi ridicat din pat ( si stau putin in pat dar e cum asi fi stat 1 zi intreaga ) si nu stiu de la ce sa fie. precizez ca am baut multa apa parca mi-a trecut senzatia aceea ca de ameteala. Dar a revenit. Si intrebarea este de la ce sa fie? eu precizez ca vineri am mancat mult zahar ( o jumate de cutie ) de la aia sa fie dar de ce a tinut asa mult timp? dau funda la ce mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

2 Pastile de Furazolidon, Ceai de mentă, Păine prajită sau pesmet.

| akaleesh20 a răspuns:

Iti dau eu cel mai bun raspuns: din cauza diareii te-ai deshidratat, ca sa faci moale(acum iti explic) este nevoie de apa.iar tu ai pierdut foarte mult lichid.asta e cauza din care ametesti.consuma multe lichide, bea ceaiuri si apa plata. si incearca sa iei timp de 2 zile vitaminehappy si cu zaharul nu prea e normal sa mananci atat zahar! probabil ca ai avut si valoile glicemice crescute si sa iti fie rau si de la hiperglicemiesad nu mai fa asta. iar cand o sa mai ai diarie bea apa multe si nu consuma multe zaharuri pentru ca "iesi" normal si risti sa o patesti mai rau! sa ajungi la perfuziisad fundita?

| TuttyFk a răspuns (pentru akaleesh20):

Mai astept niste raspunsuri

| gosh0108 a răspuns:

Ameteala respectiva este din cauza deshidratarii. Incearca sa iei un furazolidon sau un imodium si bea f. multe lichide.Iti garantez ca o sa-ti treaca asa. FUNDA?

| Dalidah a răspuns:

Da, asa cum spunea akaleesh20 esti extrem de deshidratat. Bea multe lichide, insa atentie! Lichid inseamna apa plata, ceai de menta neindulcit, in nici un caz sucuri (de nici un fel pentru ca au zaharuri), ceaiuri de fructe de padure si alte balarii chimice. Mai poti lua de la farmacie saruri de rehidratare orala (Eubiotic - 2-3 pliculete pe zi, NUMAI daca nu te stii alergic la vreun compus din alcatuirea lor!). Daca persista ar trebui sa ajuti organismul sa se "lege". Orez fiert, fara condimente sau alte legume (cel mult un morcov fiert), alimentatie din care sa excluzi cartofii, prajelile, etc, bazata pe un regim alimentar strict si in mod evident FARA ZAHAR! Te-ai deranjat atat de rau pentru ca ai consumat extrem de mult zahar. Organismul a metabolizat tot excesul in grasime si a fost ca si cum ai fi mancat un calup de juma de kilogram de grasime. Imagineaza-ti ce efecte a avut in interior. Grija mare pe viitor! Poti face coma diabetica chiar daca nu esti suferind de diabet! Poti lua si Imodium daca nu esti alergic si daca mai ai inca diarie violenta. In caz ca nu te lasa in maximum o zi, te sfatuiesc sa mergi la medic! Sanatate!

| TuttyFk a răspuns:

Nu este nimic din ce ati zis. Mi-am amintit ca in urma cu 1 an am avut la fel dar numai ameteli. si am avut leucocitele mari din cauza unei infectii in gat si acum la fel ma racaie gatu o senzatie de disconfort foarte deranjanta si de la aia am sigur senzatia acea ca de ameteala. Va multumesc oricum.

| akaleesh20 a răspuns (pentru TuttyFk):

laughing noi nu avem de unde sa stim ce ai avut tu acum 100 de an. noi te-am ajutat in problema pe care ne-ai descris-o si sincer unul dintre noi merita o funda pentru ca ne-ai cam speriatstraight face

| TuttyFk a răspuns:

Am avut si crize de spasmofilie