| CAMIOANIEEE a întrebat:

Sall,Vreau seriozitate! Tata cred ca are cancer de coloana si face morfina,are slujba in Spania de carat chesti grele(saci cu ciment de exp).Imi zisa ca noapta asta sta in spital,(Spania)eu am incercat sa-l ajut sa nu mai care greutati dar nu ma asculta,A mai zis si ca numai cu operatie poate scapa de acest cancer,dar stiu ca e foarte riscant, risca sa ramana cu caruciorul(imobilizat)si vreau sa stiu daca e alta solutie sa scape, sau sa ma asculte sa nu mai care greutati ca zice ca nu gaseste alta slujba.Si pentru toti copii facuti din laba(scuzati-mi expresia)care au chef de misto mai bine sa nu raspunda.Va rog seriozitate si fara smecheri sau minciuni va rog mult. Fundoi mare pentru cel imi bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, operatia e un risc. Poate rămâne paralizat, dar nu neapărat! Doar dacă nu-i reuseste! Fii si tu mai optimist. Fie vorba, din două rele, alegi pe cel mai putin rău...
Mă intreb cum poate ridica greutati la boala aia? Pentru că sunt dureri insuportabile!
Dacă tatal tau e încăpătânat, n-ai cum să-l convingi. Doar boala poate să-l dărâme, încăpățânarea...niciodată!
Mi-e milă, el lucreaza cu ultimele puteri pentru familia voastră...
Dumnezeu să-l facă bine!

| CoZmIInEL a răspuns:

Nu stiu ce ai putea face. Iti dau niste sfaturi. Incearca si tu sa-l ajuti la treburi prin casa, spune-i "lasa-ma tata si pe mine sa te ajut, ca sunt mare". De cancer la coloana. nu am auzit Recent, acum vreo saptamana, si tata s-a operat de coloana, si a decurs totul ok, si acum trebuie sa stau dupa el ca dupa un bebelus, sa-l ajut la carat, la imbracat. La piata cand ma duc doar eu car, pe el nu-l las deloc, chiar daca imi face capu calendar ca o sa imi stramb si eu coloana. Trebuie sa ne ajutam parintii cat putem. Ti-am spus incearca sa stai dupa el sa-l ajuti cu ce are nevoie. Iar cu slujba, el e adult, nu ai cum sa intri tu in discutie despre slujba. Astea nu sunt treburi de noi. Sunt vremuri grele, trebuie sa lupti pentru familie, singura metoda e sa vorbesti cu mama ta, care la randul ei ar vorbi cu tatal tau despre slujba. Bafta in continuare.

| CAMIOANIEEE explică (pentru CoZmIInEL):

Se vede ca nu ai citit chiar toata intrebarea:Am zis ca est ein Spania(Madrid cred)si nu am cum sa il ajut cum imi zisa-si tu,fiindca el e in Spania iar eu in Romania, HD(Hunedoara)si mama a vorbit cu tata, sa vad maine cum se simte, iar in Romania nu vrea sa vina din cauza crizei, dar multumesc mult de tot ca ai raspuns cu seriozitate.Mai astept si alte raspunsuri