Întrebare recomandată | adrian9999 a întrebat:

Salu TPU!
Am o saptamana de cand sunt operat de apendicita. Vreau sa stiu ce pot manca, pe foia de externare scrie regim igieno-dietetic in ce consta acest regim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Mancare de regim. Fara grasimi si cat mai usor de digerat.Eu am avut peritonita (tot apendicita doar ca mult mai grava, la un pas de moarte) si mi-a fost greu dupa aia cu alimentatia.Simteam nevoia mereu de ceva mai bun, cu gust. Daca mancam mancare mai grea sau cu grasimi ma durea iar abdomenul ca inainte de operatie.Dar puteam sa beau Tedi, era cel mai bun in perioada acea.
In rest...mancare...supa de pui strecurata(de pui pentru ca este mai dietetic) dar fara condimente(deloc!), oua in apa(astea chiar erau bune. Pui in apa putin otet pentru a tine oul legat in apa. Si se face frumos si bun.Dar nu manca mai mult de 1 pe zi), gratar de pui (fara condimente) legume fierte. FARA FRUCTE.

| Încrucişătorul a răspuns:

Din cate stiu eu -si in functie de varsta- mai nimic timp de 3-4 zile obligatoriu.

| alinadianaaa a răspuns:

alimentele care fermenteaza usor (varza, fasole, mfazare), seminte. cafrnea slaba (vita - rasol, fiarta, gratar, pui, peste), supe, paine, branzeturi (branza de vaci, urda, cas) paste, orez, legume si fructe, de preferat fierte, crude in cantitate mica.

| dianaandra1467 a răspuns:

Piure, supă.

| Andr3y007 a răspuns:

Supa. dar intreaba si doctorul care te-a operat

| Manuellllaa a răspuns:

Am facut si eu aceasta operatielaughing)...cand am venit acasa mancam orice, supa cu carne... iaurturi, banane orice dar nu foarte greu pentru stomac:*

| MiSSyoUNow a răspuns:

Poti sa iti faci supa doar de lecume sau cu PIEPT DE PUI, nu carne grasa. Scoti absolut tot, su bei doar zeama. Sau poti sa fierbi bine de tot, adica mult timp cartofi si sa ii pisezi cu multe zeama, incat sa iasa ca o pasta care cuuuuuurge. Sper ca ai inteles si sper ca te-am ajutat! Insanatosire grabnica!

| gabyS98 a răspuns:

Tias spune daca as sti

| nicudare a răspuns:

ALIMENTE RECOMANDATE

Este recomandat un regim usor lichid cu orz, radacina de scaiete, linte cu zahar, paine fara coaja, supa de legume fierte cu spanac, laptuca, castravete amar, sparanghel, vanata, papaia, pepene verde, cantalup, lamaie dulce, struguri, lapte, apa calda de baut.

ALIMENTE NERECOMANDATE

Sunt absolut interzise fructele, citricele, mancarurile grase, untul, iaurtul, branza, carnea grasa, orezul copt sau prajit, alimentele grele sau prajite,
jeleu, gem, sosuri, otet, bauturi alcoolice, ceai negru, cafea fierbinte, ardei iute, ciuperci.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru nicudare):

Bună.
Și sursa copierii ce-ai făcut cu ea?
Respectă regulamentul, nu trebuie să arăți că știi ceva făcut și scris de alții!
Pa, pa.

| nicudare a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Nu e luata de pe net sau din alta partee.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru nicudare):

Bună.
Poftim?
Chiar crezi că toți suntem neștiutori?
Hai să ne oprim aici.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| eusunteusituestitu20 a răspuns:

SE EVITAIndicatii generale
- se incearca evitarea cruditatilor, a alimentelor care in mod obisnuit fermenteaza sau produc flatulenta, amezelurilor, a carnurilor grase.
Indicatii specifice
- se vor evita alimentele reci sau fierbinti, alimentele care nu sunt tolerate (lapte, iaurt, cartofi), condimente(ardei, piper, mustar, hrean, ceapa, usturoi), alimentele bogate inceluloza (fasole, mazare boabe, ridichi, varza, conopida, paineneagra etc.), sosuri, prajeli (cu exceptiile de mai jos), slanina, dulciuri concentrate, cafea, ceai (cu exceptiile de mai jos), conserve, grasimi, fructele grase (nucile, migdalele, alunele)

Consta in urmatoarele
: paine prajita, sticksuri, covrigei, supasi/sau piure de morcovi si albitura, carne de pui/vita fiarta sau lagratar (fara grasime), orez fiert, branza de vaci, telemea proaspata, paste fierte (simple sau cu branza dar fara grasimi sau sosuri), merecoapte, banana, ceai de menta putin indulcit, apa mineraladecarbogazificata sau plata.

sper sa iti fie de ajutor:*

| NSHFY a răspuns:

Acest regim consta in: paine prajita, sticksuri, covrigei, supasi/sau piure de morcovi si albitura, carne de pui/vita fiarta sau lagratar (fara grasime), orez fiert, branza de vaci, telemea proaspata, paste fierte (simple sau cu branza dar fara grasimi sau sosuri), mere coapte, banane, ceai de menta putin indulcit, apa minerala decarbogazificata sau plata.

| adrian9999 explică (pentru NSHFY):

Asa stiam si eu dar nu eram sigur mersi