Întrebare recomandată | CristiB93 a întrebat:

Aa vrea sa intreb si eu aici o afectiune mai rara pe care o are tatal meu. Sufera de hipertensiune arteriala, dar nu cum sufera majoritatea, la el in moementul cand urca hipertensiunea simte si un fel de arsuri in spate in burta si piept si il deranjeaza enorm, apar de doua sau 3 ori pe an si il tin cateva saptamani. Este asa de multi ani, cand a fost la medic i s-a spus ca acelea ar fi tulburari anxioase, dar pastilele ce i le-au dat nu prea isi fac efectul. Stiti cumva despre ce vorbesc sau nu mai sufera nimeni de genul acesta de hipertensiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Munca fizica sau sportul, l-ar ajuta a scape atat de hipertensiunea arteriala cat si de anxietate.
Probabil ca este supraponderal si sedentar, de aici si aparitia hipertensiunii arteriale.
Recomand munca fizica si hrana sanatoasa, fara grasimi, fara afumatura, fara tocaturi si prajeli.
Alcoolul este exclus de asemenea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cind apar alea de 2-3 ori pe an? Au legatura cumva cu alimentatia ("traditiile" de pe la Craciun si Paste?) Tine un regim alimentar strict pentru problema asta?

| Donsavas a răspuns:

Pentru a vindeca hipertensiunea se folosesc medicamente anticolesterol, diuretice, blocanti de calciu etc.

| Donsavas a răspuns:

Pastilele anti anxietate pot sa scadă tensiunea si sa reducă efectele. Depinde de pastile. El trebuie să si verifice testosteronul, estradiolul, colesterolul, glicemia.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai orice ar cauza cresterea tensiunii (indiferent ca e anxirtate, stres etc), acele simptome de la asta vin, de la hipertensiune. Hipertensiunea vine cu diferite simptome cum ar fi dureri de cap, greata, ameteli etc si difera de la persoana la persoana. Tratamentul potrivit il ajuta sa nu mai aiba asa cresteri mari de tensiune

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cum si-a dat seama ca pastilele date nu si fac efectul?
Mai cereți si alte păreri la alți medici.