| Kepler a întrebat:

Salut, acum 2 nopti, m-am culcat ca de obicei pe la 02:00. Am tot tinut ochii inchisi dar nu reuseam sa adorm, cred ca am stat destul de mult timp asa dupa care am intrat intr-o stare ciudata. Inca eram constient, puteam gandii limpede si imi simteam respiratia in schimb corpul meu presupun ca intrase in starea normala de dormit asa ca eram complet paralizat. Nu puteam sa-mi deschid ochii si cand incercam sa-mi misc bratele auzeam un bazait pe care nu prea pot sa-l descriu.
In final am reusit sa ma trezesc complet si am putut sa deschid ochii si sa ma misc. M-am uitat prin camera si totul era normal, nu aveam nicio halucinatie din aia infricosatoare de la paralizia in somn. M-am uitat la ceas si era 03:12. Deci nu am dormit aproape deloc in tot timpul asta.
Cred ca mi s-a mai intamplat ceva de genul asta acum cateva luni, dar l-am interpretat altcumva.
I s-a mai intamplat altcuiva ceva de genul asta? Ar trebui sa ma ingrijorez? Inca nu le-am spus parintilor, nu vreau sa-si faca griji pentru mine. sad
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

OK. Nu ai narcolepsie dacă nu ațipești ziua pe unde apuci și nici nu ai probleme în a-ți controla mușchii.
De la paralizia în somn nu se moare dar mulți ajung să se teamă să mai pună capul pe pernă dacă halucinațiile sunt nasoale.

8 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Paralizia în somn poate să apară și la trezire și în faza de adormire.
Mie mi s-a întâmplat o singură dată, sunt peste 10 ani de atunci, în faza de trezire și a fost o experiență înfricoșătoare.
Marea majoritate a persoanelor afectate prezintă tulburarea o singură dată în viață dar există și cazuri în care apare mai frecvent, uneori însoțită și de alte simptome precum tulburări de somn pe timpul zilei sau pierderea tonicității musculare. În acest caz paralizia somnului este considerată un simptom al unei alte boli, narcolepsia, care este o tulburare neurologică a somnului. Nu este cauzată de boli psihice sau probleme psihologice.
Bâzâitul putea fi tinitus, un țiuit pe care îl auzi în ureche fără să existe o sursă exterioară a sunetului.
Dacă se repetă, ar trebui să discuți cu părinții, poate o vizită la medicul de familie te-ar lămuri mai mult decât ce-ți putem noi spune pe TpU.

| Kepler explică (pentru Raven):

Am inteles. Nu cred ca am nici tulburari nici nacrolepsie.

| Kepler explică (pentru Raven):

Okay, pana acum n-am avit halucinatii si sper sa nici nu am. Multumesc pentru raspunsuri.

| Raven a răspuns (pentru Kepler):

N-ai pentru ce. Sănătate!

| Raven a răspuns (pentru Kepler):

OK. Nu ai narcolepsie dacă nu ațipești ziua pe unde apuci și nici nu ai probleme în a-ți controla mușchii.
De la paralizia în somn nu se moare dar mulți ajung să se teamă să mai pună capul pe pernă dacă halucinațiile sunt nasoale.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Incearca sa adormi la ore normale, adica la ora 23 si nu va fi nici o problema. Inainte ar fi bine sa te plimbi in aer liber macar 6 km, efortul fizic te ajuta sa ai un somn linistit.

| Kepler explică (pentru sopranaCadaverica):

Uhm, nu prea imi raspunzi la intrebare.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Kepler):

Eu ti-am dat direct o posibila solutie a problemei tale. Cred ca iti era deja evident faptul ca e o … problema, nu?
Si cauza ''de suprafata'' ar putea fi lipsa orelor de somn necesare organismului. Intre ora 22 si 2 noaptea se afla timpul ''de repaos'' cel mai benefic organismului in care el trebuie sa se refaca. Ori tu il pierzi. Citeste despre melatonina, despre efectele nocive ale luminii albastre, ca nu cred ca pana la 2 stai ca sa citesti o carte.
In cel mai rau caz poti vizita un neurolog. Dar eu ti-am spus ce poti face ca sa vezi daca iti e mai bine si daca tot ai episoade de acel gen, mergi la medic.

| Kepler explică (pentru sopranaCadaverica):

Sigur, mi-am dat seama ca este o problema, intrebarea este daca se poate inrautatii daca nu fac nimic.
Cum am spus, mi s-a mai intamplat acum cateva luni si nu am avut aceeasi senzatie. Poate nu dorm destul noaptea, dar mai dorm cand vin de la scoala, este adevarat ca nu citesc noaptea dar e ora mea de facut teme. happy Si in legatura cu lumina albastra, folosesc filtru, nu stiu cat de mult ajuta, dar ma rog.