| BuLaNNNeL a întrebat:

Salut, acum 2 zile mi s-a facut o obturatie de canal la o măsea cariata si ma doare de imi vine sa mi-o scot singur. E normal sa doara?
La stomatolog ma duc saptamana viitoare caci atunci m-a programat pentru plomba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

Trebuie să discuți telefonic cu medicul. Cel puțin mie îmi zicea mereu, dacă te doare mă suni. Sau îmi zicea când urma să fie normal să am anumite dureri...

Deci e de deloc să stai așa fără să știi care e problema de fapt. Medicul care a lucrat recent acolo va ști instant care e situația și îți va da cel mai bun sfat.

| unvecin a răspuns (pentru unvecin):

Erată: „Deci e de deloc" -> „Deci nu e deloc bine"

| Robert_Beghean_1993 a răspuns:

Da e normal, datorita tratamentului care ti le bagat acolo sa se vindece rana.
Asa am patit si eu, dupa ce am plecat de la dentista primele zile ma dureq ingrozitor, dupa ce s-a vindecat nu mai ma durea.

| BuLaNNNeL explică (pentru Robert_Beghean_1993):

Mi-a cimentat locul si m-a chemat peste 1 saptamana sa-mi puna plomba. M-am uitat pe internet si am văzut că există dureri doar în cazul în care aceasta operatiune nu este efectuată corect, dar refuz sa cred ca nu a fost executată corect, căci 6 sedinte la rând mi-a făcut doar tratament de canal, am 4 canale ceea ce nu prea e ok caci marea majoritate a oamenilor au doar 3. Am mâncat vreo 7-8 plicuri de Aulin de luni seară pana azi si tot ma doare laughing