| P1etonu a întrebat:

Acum 3-4 luni am avut rotula genunchiului drept sarita. Acum am inceput iar sa joc fotbal dar am multe ezitari. Va trebui sa port o orteza... imi puteti da niste sugestii pentru ca vr sa pot face sport cu ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Renunță la fotbal, recuperarea la genunchi durează minim 6 luni.

| kaudia25 a răspuns:

Piciorul trebuie recuperat in totalitate, Dupa perrioada de port al ortezei puteti incepe programe complex de kineto-terapie, in vederea fortificarii muschiului vast medial, care asigura centrarea dinamica rotulei pe femur.
Exista orteze specializate pentru "centrarea" rotulei. Aceste orteze permit o activitate cotidiana cvasi-normala.
http://www.euro-pc.ro/Orteze-Centuri/Orteza-genunchi-genunchiere

| damy95gl a răspuns:

Cred ca aceasta ti-ar fi de folos: http://cronomed.ro/orteze/240-orteza-de-genunchi-ajustabila-mobila.html. Multa sanatate!

| Askenwow a răspuns:

Eu zic sa lasi la o parte sporturile. Am patit si eu asa acum 2 ani, ma prosteam si am cazut si mi-a sarit rotula, a trebuit sa port o orteza speciala cu silicon si dupa 1 an am incetat sa o mai port. Acum 2 zile, de la o simpla cadere cu piciorul putin stramb, s-a dus iar(la 2 ani de la primul accident). Deci cum am spus si mai sus, las-o mai usor cu sporturile "agresive". happy

| P1etonu explică (pentru Askenwow):

Îmi pare rău că ai pățit asta iarăși. Știu prin ce treci. Țin sa precizez ca deși am început iar sporturile cu mari ezitări, am crescut nivelul se intensitate din ce în ce mai mult și nu am mai avut probleme. Totuși nu pot flexa piciorul complet, dar nu e o problema.