| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 zile eram afara si ma jucam, din întâmplare am călcat intr-un ciob de sticla care mi-a trecut prin papuc dar totuși era dintr-o bucata si nu am văzut resturi.Mi-a curs sânge, nu foarte mult dar mi-a curs.La început puteam să calc dar după mamă l-a uns cu
betadina si mi l-a pansat. Mentionez ca n-am intrat în talpa, rana e de vreun centimetru doi.Nu pot să calc pe ea pentru că mă doare foarte tare.Imi schimb pansamentul la jumate de zi.Nu am fost la doctor.Nu ma doare dacă nu îl fortez.Cam în care timp mi-ar trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci fix aceleași greșeli pe care le-am făcut și eu. Eu am cazut de pe bicicletă în timp ce ma deplasam pe un drum Forestier și pe lângă alte julituri, m-am ales cu o mica rana la deget pentru ca o piatră mică mi-a intrat în deget. Nu am mers la urgente sa dezinfecteze rana, apoi 4 zile am pus tetraciclina și rivanol și pansament. Nu betadină care e foarte bună în comparație cu ce am folosit eu pentru ca betadina are compoziție de IOD. De o săptămână am aflat și eu de betadină. Apoi după 4 zile m-am trezit că rana s-a infectat. În loc să se închidă, mereu rana era umedă și mai rău de atât. Rana era umflată.

După fix 4 zile am mers la urgențe. De prin asistenți mi-a zis că "nu ar fi urgență medicală", dar totuși nu m-au tratat superficial cum se întâmplă poate în alte județe. Țin sa zic că locuiesc în Bv. Nu numai că mi-au zis că am infecție în deget care era undeva mai în jos pentru că au încercat să desfacă rana cu o pensă să poată scoate puroiul, însă nu ieșea nimic. Apoi m-au trimis sa fac și rază să vadă dacă nu am cumva degetul rupt sau corp străin în interior, însă din fericire nu a existat fractura sau corp străin în interior. Mi s-a prescris antibiotic, apoi trimis acasă și timp de o săptămână am stat acasă și luam pastile din 6 în 6 ore. În urma antibioticului, rana s-a curățat. Apoi mi-a adus cineva betadină și dezifectat cu betadină, apoi pansamente pe care le tot schimbam. Dar și asa mereu ma trezeam cu pansamentul lipit de rană și mereu trebuia să merg la baie, sa ud pansamentul și sa dezlipesc. De multe ori nu se desprindea și când trageam iar se deschidea rana și curgea sânge. Pana am lăsat rana fără pansament. Am mai tratat doar cu betadină și lăsat fără pansament. Rana s-a închis, acum mi-a făcut coajă. Dar tot nu e vindecat complet și mare chin când ma mai lovesc cu degetul de ceva. Nu ma doare când îl folosesc, ma doare când îl lovesc mai ales când în zona rănii.

În cazul tău, dacă rana nu e umflată si/sau umedă ( dacă e umedă, atunci e infecție) atunci nu cred ca ar trebui sa fie complicații. Rănile nu au termen standard de vindecare. Fiecare rana se vindecă după gravitatea sa sau după cum are omul organismul. Citeam pe internet ca pentru unii oameni rănile se vindeca mai repede, cand altor oameni se vindeca mai greu. Însă tot ți-aș recomanda vizita de urgenta la medic.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui să mergi la medic pentru vaccin antitetanos.

| Bizon95 a răspuns:

3 zile?!?
TREI ZILE?!?

DUTE LA DOCTOR CU TOT CU MAICA-TA, care nu stie ce e aia calcat pe ciob de sticla si sa verifice ORICAT TE-AR DUREA daca nu ti-au ramas bucati de sticla sub piele

sau ca rana s-a infectat (e FOARTE posibil sa nu se vada puroi, DELOC)

DUTE LA DOCTOR!

| Ale5184 a răspuns:

Du-te la doctor! Urgent

| Katte a răspuns:

La doctor foarte urgent te sfatui! Este aproximativ grav sad