| Andrei_Radu_1976_xrqQ a întrebat:

Salut,Acum 30 min m-am zgariat intr-o teava de la o masina la picior.Initial nu mi-am dat seama ca m-am zgariat dar eram murdar, cred ca ceva din teava de esapament.M-am dus m-am splat repede si apoi am vazut ca m-am zgariat.M-am speriat foarte tare asa ca m-am dus la mine acasa(ma spalasem la bunici) si am dat cu spirt pe zgarietura imediat. Zgarietura e destul de mica dar mi-e frica sa nu ma infectez.Va rog spuneti-mi daca exista sanse sa ma infectez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu mai sangereaza, atunci mai dai cu un pic de tinctura de iod peste rana, eventual cu saliva.
Urmareste zilele urmatoare sa nu se inroseasca intens zona, sau sa nu faca puroi.

Daca totusi nu-si revine, mergi la doctor pentru tratare, sa nu se innegreasca, sa nu se extinda puroiul.

| Andrei_Radu_1976_xrqQ explică (pentru Bula):

Nici nu a sangerat

| Bula a răspuns (pentru Andrei_Radu_1976_xrqQ):

Si atunci de la ce te-ai speriat atat de tare? big grin
laughing

| Docmiau a răspuns:

Exista un risc daca a dat sangele catusi de putin. Consulta medicul de familie, poate e nevoie de vaccin antitetanos