| Claudiudfd a întrebat:

Acum 4 luni mi s-a făcut o plomba mare pe un dinte din fata (intre cei doi dinți frontali),iar acum de o luna a început să devină sensibil la cald și rece,iar până în prezent durerea s-au intensificat,am fost la dentist și mi-a pus un gel cu fluor, iar durerea a rămasă aceeași doar că nu mai apare chiar instant la contactul cu ceva rece.
Credeți că mai sunt șanse să-l salvez, adică să nu-i scoată nervul? Mai îmi pune un gel cu fluor și după un strat de ceva chestie.
Poate fi cauzata durerea de periajul agresiv? A început de o săptămână să simt durere (la cald și rece)foarte neaccentuată pe un dinte de jos perfect sănătos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Kindal38 a răspuns:

Da,desigur ca este de la periaj

| Mateihshshs a răspuns:

Am avut si eu problema asta si mi-a recomandat un dentist sa ma spal cu pasta de dinti sensodyne, de atunci nu ma mai doare aproape deloc

| Claudiudfd explică (pentru Mateihshshs):

Si eu mă spăl cu sensodye mai exact.Azi mi-a pus a doua oară gel cu fluor și joi îmi pune un strat subțire de un fel de plomba.
Și mi-a spus că sunt primul pacient căruia îi apare sensibilitatea dentara după atât timp