| anonim_4396 a întrebat:

Acum 4 zile, timp de 2 zile am alergat, urcat niște dealuri (dupa o luuunga perioada in care nu am facut efort), nu prea am facut incalzire ok, direct alergare.
De 2-3 zile mă doare o zona piciorului stang, zona de sub genunchi, e o durere care parca sa accentueaza la mers, ma doare muschiul cred.

Pe net am gasit tot felul de diagnostice.
Stie cineva de la ce ar putea fi? E grav?
Dau funda!

Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| VI3 a răspuns:

Salut! Exact același lucru mi s-a întâmplat.și mie.
Trebuia să te încălzești înainte, iar acum articulațiile suferă consecințele.
Eu 2 ani am suportat aceste dureri și nu am făcut nimic pentru a le trata.
Baftă!

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna,

Ar putea fi vorba de febra musculara sau vreo intindere, asta din cauza ca nu ai facut suficienta incalzire, la care se adauga si lunga perioada in care nu ai facut sport. Incearca sa masezi usor zona, fara sa o traumatizezi si mai rau, iar daca durerea nu se amelioreaza poti cere sfatul unui medic.

| 22anirolF a răspuns:

Hei!
Ce coincidență, și eu am reînceput să alerg după o pauză de 2 ani. Ultima oară am avut ceva similar: sindrom femuro-patelar. Era o durere în jurul rotulei din cauza căreia nu am mai putut alerga. Am luat Celadrin 3 luni la recomandarea ortopedului. S-a ameliorat, dar nu a dispărut complet. Din când în când mai am dureri... alergatul în general e dur pentru articulații. De asta m-am și apucat de înot. Ai grijă!

| IzaBella10aug a răspuns:

Ai febră musculară, nu este grav, dar, pentru a nu mai avea mușchii umflați, îți recomand să folosești o cremă sau un gel anti-inflamator(are).