| MihailDobrea53 a întrebat:

Salut, acum 5-10 minute m-am trezit foarte speriat din somn, am simtit ca mi-a venit un lichid ceva inapoi pe gat si m-am inecat cu el, senzatia o aseman cu senzatia aia cand ragai, si imediat dupa iti vine un lichid amarui si acru intr-un fel. E prima oara cand patesc, si ultima masa am luat-o cu 15-20 minute inainte sa ma culc. In momentul de fata imi e putin frica sa ma mai culc inapoi, sper ca nu e ceva grav, daca stie cineva ce e sa imi lasati mai jos, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Motivul acestei stari de voma este datorat mesei luate chiar inainte de culcare.
De aceea este recomandat sa mananci cu 2-3 ore inainte de culcare, tocmai pentru a nu te culca cu stomacul plin, fiindca mancare nu are timp sa se digere si ai toate sansele sa iti vina inapoi, si sa vomiti.
Bea un ceai de plante si culca-te.
Maine te vei simtii mai bine.

5 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Ai aciditate la stomac si acidul refuleaza. Aici nu este vorba d voma, cum spune Jassmina, care le stie pe toate, dar nu stie nimic.
Atentie la ce mananci, mai ales seara si nu te culca decat dupa cel mai repede dupa ce mananci.

| Ciprian09 a răspuns:

Și ce te ai gândit, hai sa întreb TPU!laughing

| MihailDobrea53 explică (pentru Ciprian09):

Pai in primul rand nu stiam de la ce e si m-am trezit foarte speriat, pe alt cineva nu am pe cine sa intreb, parintii mei nu sunt acasa, doar bunicii care dorm

| Ciprian09 a răspuns (pentru MihailDobrea53):

Când mai pățești chestii de genul, in primul rand încearcă sa te calmezi și totul o sa fie ok. daca te panichezi, nu rezolvi nimic, din contra!

| suntunhaos a răspuns:

Acela este sucul gastric.
pozitia orizontala accentueaza refluxul, trebuie sa eviti asezarea in pozitia culcat in primele 3 ore dupa ce ai mancat.