| Damian412346 a întrebat:

Acum 5 ore mi-am dat cu spray cu piper pe mana iar in acel loc mi-au aparut niste arsuri, iar durerea este foarte mare, ce as putea face pentru ameliolarea durerii si pentru vindecarea arsurii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Există un spray pentru arsuri, Oximed se numește, este excelent.
Pe viitor să ai întotdeauna în frigider un castronel sau un recipient cu făină. Făina rece, aplicată în primele minute pe orice arsură sau loc opărit cu lichid fierbinte reduce drastic urmările și calmează durerile.

| killer3023 a răspuns:

Să nu duci la ochi sau nas.

| Fr3shb0y a răspuns:

Nebunie. nu da cu apa ca îl intinzi. ia un șampon pentru bebeluși și cere la farmacie bepanthen pentru arsuri. nu îți da panica, nu ii gravă treaba, eu mi-am luat de câteva ori?