| Supervillain a întrebat:

Salut,acum 5 zile am fost la fotbal.Problema e ca la un moment dat am luat o minge din plin fix in ochiul stang.Cam vreo 2 zile mi-a fost umflata zona ochiului si nu vedeam clar.Am luat niste picaturi pentru a-mi limpezi vederea.E a 5 a zi si inca nu si-a renevit complet. Tind sa precizez ca in momentul in care am fost lovit vedeam o pata maro.In urmatoarea zi pata s-a facut transparenta dar a inceput sa palpaie.Acum in a 5a zi nu mai am nicio palpaitura dar in acea zona a ochiului vad neclar.O sa merg la doctor in urmatoarele zile sa vad ce am.Pana atunci puteti sa imi ziceti cam la ce sa ma astept? Tin sa precizez ca am mai fost operat la acest ochi in urma cu vreo 9 ani.Raspunsul corect va fi premiat cu funda dupa ce vin de la doctor cu un diagnostic sigur.O zi/seara placuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| REMiXDJ a răspuns:

Nu e placut pentru nimeni sa aiba probleme cu vederea.Vederea e simtul numarul 1 la toate mamiferele inclusiv la om si cand nu vezi bine apar multe probleme gen, nu poti conduce ok o masina, obosesti mai repede la tv si la calculator, anumite servicii solicita vederea, etc. Daca ai mai fost operat la acel ochi si daca mai ai ceva hartii de la operatie cu diagnosticul pus atunci, cand te duci la medicul oftalmolog e bine sa o ai la tine.Ai explici medicului ca ai fost operat, ca ai primit o minge in ochi, ai dai toate detaliile ca doctorul sa stie ce are de facut.O sa iti faca o analiza la ochi cu acele aparate cu vizor si o sa vada ce este cu amandoi ochii, dioptrii, etc., si o sa iti dea posibil ochelari si o reteta cu medicamente.Nu trebuie sa te sperii, mingea este rotunda deci nu ti-a intepat ochiul, vanataile la ochi se vindeca greu deoarece zona in jurul ochilor este foarte sensibila(iti amintesc cat de repede iti curg ochii cand tragi curent si se si umfla, nu?!?), deci cateva luni o sa te doara si zona si o sa ai si putina ceata pe acel ochi.O sa fie ok ochiul cam prin luna iulie.Recomandare, nu sta cu ochii in curent de aer rece, frig, etc., sa nu iei praf in ochi, si la cosmetice sunt la pachete mici de servetele umede cu alcool, nu sunt scumpe, si cu acele servetele seara si dimineata sau cand crezi ca ochii sunt obositi, sterge toata zona ochiului inclusiv genele, pleoapele. Daca mingea ti-a facut ceva zgarieturi in zona ochilui sa le lasi in pace, ele se vor usca, sevetele cu alcool dezinfecteza zona si cand o sa faci dus acele zgarieturi ce s-au uscat vor cadea singure.Deci neaparat trebuie sa zbori la medicul oftalmolog.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tie iti trebuie un sport mai putin de contact. Gen sirena, sau casnica happy

| Supervillain explică (pentru REMiXDJ):

Mersi mult❤

| Supervillain explică (pentru anonim_4396):

Wow,foarte amuzant, ce sa zic

| Demidol a răspuns:

Imi face impresia ca nu vrei sa mergi la medic. Prima data ti-ai luat picaturi (ce fel?). Nu s-a rezolvat, intrebi aici. Tu iti dai seama ca s-ar putea sa ai o leziune grava acolo? Raspunsul corect este: mergi chiar ieri (adica urgent) la oftalmologie. Clinica de oftalmologie are propriul serviciu de urgente, non-stop.
Nu incerca solutiile date aici si apoi daca una si-a facut efectul, sa spui ca tot asa a zis si medicul. Te joci cu ochii tai. Si nimic nu e mai rau decat sa nu vezi.

| Supervillain explică (pentru Demidol):

Nu neaparat ca mi-e frica, mai mult mi-e frica de diagnostic, deoarece daca e ceva grav o sa trebuiasca sa fac o pauza, o sa pierd zile intregi de scoala si nu e placut ca inainte cu cateva luni de bac tu sa nu mai poti face nimic.Nu am mers pana acum la doctor deoarece am mai fost lovit cu mingea in ochi acum cativa ani si mi-a trecut in cateva zile avand acleasi simptome

| Andreeush a răspuns:

Presupun că acele picături ți le-a prescris farmacista sau cum?
Trebuia să mergi la oftalmolog din prima zi. Cu sanatatea nu e de glumit.

| Demidol a răspuns (pentru Supervillain):

Si ca sa nu pierzi o zi-doua la consultatii (tratamentul oricum il faci acasa), risti sa-ti pierzi vederea. Ma rog, e sanatatea ta, faci ce vrei.