| Elbow a întrebat:

Salut.
Acum 5 zile mi-a "pocnit" ceva in dantura si nu stiam ce.Am aflat ca am un dinte cariat si deasupra o masea de minte care vrea sa iasa si durerea e insuportabila, prima zi am facut si crize de durere.Chestia e ca s-a mai calmat, dupa cateva pastile si antibiotice.Am nevoie de ajutorul vostru..sa-mi scot doar dintele si sa nu-mi scot maseaua sau sa le scot pe amandoua? Am 16 ani si cu totii stim ca pe la varsta asta dintii,maselele nu cresc inapoi si n-as vrea sa raman fara in perioada asta laughing Daca imi scot dintele,maseaua se lasa si n-o sa ma mai deranjeze? Ce solutie buna as avea sa rezolv. fara sa-mi scot dintele, macar maseaua si dupa sa le pot ingriji personal(periaj)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic. Pe aici nu sunt stomatologi.

| OoBunnyoO a răspuns:

De ce anume ai luat antibiotice? Ai avut infectie? Daca nu ai avut si ai luat antibiotice pentru durerea de masea fara infectie, scuza-ma, dar este cea mai mare stupiditate pe care am auzit-o vreodata. Si crede-ma am intalnit multi oameni prosti la viata mea. Daca asta este cazul, informeaza-te asupra rolului antibioticelor. Daca iti este lene, spune-mi si iti scriu eu. Antibioticele nu se iau pentru dureri de masele, pentru raceli sau pentru dureri in general. Se iau numai in cazul in care ai febra de peste 40 de grade si nu te mai poti ridica din pat.

In al doilea rand, du-te la dentist. Este posibil ca dintele cariat sa poata fie plombat. Din spatele calculatorului nu poate vedea nimeni cat de adanca este caria ta. Poate nici nu trebuie scos.
In al treilea rand, maseaua de minte ar trebui scoasa insa trebuie sa astepti sa se opreasca din crescut. Daca va creste in intregime, te duci la dentist si ti-o scoate. Daca nu iti creste toata, dentistul iti va da o trimitere la un chirurg sa iti faca operatie si sa o scoata din gingie.

| Elbow explică (pentru OoBunnyoO):

Da,e infectie. Aproape faceam o supradoza de pastile din cauza durerii excesive si ca celelalte pastile isi faceau incredibil de greu efectul.