| VladMarian77 a întrebat:

Salut, acum aproape o saptamana am mancat o pizza la un restaurant, iar in acea noapte pe la 3 dimineata m-am trezit brusc din somn cu o senzatie de voma. Am fost la baie insa am incercat sa ma abțin cat am putut pentru ca nu suport sa vomit. Am avut scaun in seara aia apoi peste 2 ore m-am culcat la loc. De atunci tot simt ca am noduri in gat care imi trezesc oarecum senzatii de voma. Ce pot sa fac? Chiar nu mai suport. Am incercat sa mananc mult mai sanatos si mai putin decat de obicei si degeaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Sunt doua posibilitati:

1 - Ai ramas cu o frica putin nejustificata care iti da o senzatie de voma care de fapt e falsa adica nu e data de o problema reala.

2 - Posibil sa fi obosit ficatul in ziua aia cu pizza aia care cine stie ce grasimi tampite o fi avand, atunci la medic vei face urmatoarele analize:
- Transaminazele cele doua (stiu ei care-s alea).
- Profilul lipidic (colesterol total, LDL, HDL si trigliceride).

Prima zice daca ficarul merge okey, a doua zice daca ai valori crescute ale acelora enumerate.
Senzatia asta de voma poate veni si de la astea.

Dar oricum ar trebui sa treaca treptat, insa daca mai persista la fel, faci asta, si in functie de ce iese, medicul decide, daca ies toate bune, atunci ramane varianta cu teama aia.
Ca precis te-ai speriat, ai avut niste trairi nasoale in momentele alea cand iti venea sa vomiti.

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Mergi la medic si te rezolva cu niste pastilute.

Răspuns utilizator avertizat
| iuiflori a răspuns:

Incearca sa bei apa cu lamaie si bicarbonat. ajuta la stari de greata