| Valentinnnn1 a întrebat:

Salut, acum cateva zile mi s-a spart o masea cariată si ma doare crunt, am fost la urgente si mi-a fost aplicat un pansament cu arsen ( daca am retinut bine). Mi s-a spus ca trebuie scoasa si maseaua si nervul, intrebarea mea este cam cat m ar costa (o scoatere de masea + nerv ). Locuiesc in Bucuresti poate ma puteti ajuta si cu un loc in care sa ma duc. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Arsenul este pentru omorarea nervului. Acel pansament se va lasa maxim 1 saptamana (!) altfel poti avea complicatii grave, daca intra in organism.
Daca radacina a ramas utilizabila, atunci se poate monta o coroana peste dinte, eventual cu un bont intermediar. Daca radacina este distrusa, atunci trebuie scoasa.
Costul depinde de tarifele cabinetului dentar. Extractia poate fi intre 50-200 lei, iar coroana intre 100 lei in sus, si in functie de tehnologia si materialele folosite (cel mai ieftin fiind cu coroana de plastic, de acril).

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Extracţia e cea mai ieftină - măsea+nerv se scot la pachet

| relian a răspuns:

Dca ti sa aplicat arsen pfff frate metodele alea sunt de cand bunica fata mare,aia si acum fac din astea laughing arsenicu ala iti omoara nervu,deci dupa nu mai are ce nerv sa scoata ca ala e deja mort,iar daca scoate maseaua ce spui aia iese cu tot cu nervi,asta asa ca idee laughing Deci cand spui scoatre de masea aa e tot,altceva nu mai ramane acolo.
Ce iti recomand este sa nu lasi asa locu ala,adica sa nul lasi gol, zeci de ani, ar fi bun sa faci un implant, choar daca nu pui dinte, doara implant, sa fie acolo sa tie osu in viata.Nu rahaturi dinti coarane sau stiu si eu ce bridge bla bla.
Mie nu mi s-a spus niciodata chestii de genu asta, nici dentistii nici altii, a trebuie sa aflu eu singur cum sta treaba.
Bine dentistii stiu dar ii doare undeva sa spuna oamenilor.Atunci cand scoti un dinte, locu ala se vindeca, iar daca lasi asa locu ala chiar daca pui dinte legat de restul OSU se retrage in timp.Bine nu se retrage asa intr-un an doi dar se retrage an de an,chestia asta este naspa. Osul daca nu mai simte presiune pe el, adica atunci cand musti, mesteci dintii apasa pe os, ca doar acolo stau, iar osu simte asta si sta se regenereaza tot timpul, tine acolo dintele.Cand dintele dispare, osu nu mai simte acea apasare, ca urmare el nu se mai regenereaza, el crede ca nu mai e nevoie in locul respectiv de os laughing Iara mai tarziu cand o sa trebuie sa faci un implant te trezesti ca nu ai unde.Deci aveti grija de dintii scosi, cat timp lasati golurile alea asa.Bine daca tu iti faci probele de costu extractiei unui dinte de implant nici nu se aduce vorba macar laughing dar am zi/s ca idee,macar oamenii sa fie informatii, asta ca dentistii nu prea o fac, nu stiu ce meserioas e ala care sa nu informeze omu, dar na vorba cuiva doctoru, pompieru, popa si politistu sunt cam aceiasi oameni laughing

| Raducons a răspuns:

Costa cam 100 de lei extractia.Ar fi bine sa mai consulti un medic ca sa fii sigur ca trebuie scoasa.
Incearca sa gasesti un medic pe internet sau prin zona unde locuiesti.