| Amg33 a întrebat:

Salut!
Acum o luna jumate am călcat strâmb la fotbal și mi s-a umflat glezna, după o luna jumate încă e umflata, nu ma doare nimic dar în schimb ma doare când dau cu piciorul în minge.
Cum pot scăpa de umflatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuia sa mergi la medic inca de atunci si neaparat sa o bandajezi, si sa eviti efortul fizic.

| anonimg a răspuns:

Până la bătrânețe te va ține durerea (și nu exagerez) dacă nu te duci la medic.
Ligamentele trebuiesc puse la locul lor, apoi piciorul în ghips ca să nu mai fie folosit; doar așa te vei putea bucura iarăși de sănătate.
În starea actuală piciorul nu se va vindeca niciodată.
Mergi la urgente sau măcar la medicul de familie să îți dea trimitere la un medic specialist ortoped.